در هشتاد و یکمین روز جنگ؛ حملات شدید اسرائیل به مرکز و جنوب غزه ادامه دارد

سازمان ملل: تنها فضای کمی در رفح باقی مانده است به طوری که مردم نمی‌دانند به کجا بروند، گویی مردم را در یک صفحه «شطرنج انسانی» جابه‌جا می‌کنند و مرتب دستور تخلیه از جایی به جای دیگر داده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ورود جنگ در غزه به هشتاد و یکمین روز خود و ادامه حملات خشونت‌آمیز اسرائیل به مرکز و جنوب این باریکه پرجمعیت، خبرنگار العربیه روز سه شنبه 6 دی گزارش داد که ارتش اسرائیل عملیات زمینی خود را در اردوگاه «البریج» در وسط نوار غزه از پایگاه نظامی مقبوله و خیابان عبدالخالق آغاز کرد.

طبق این گزارش علاوه بر اردوگاه «البریج» دیگر مناطق مسکونی در جنوب و مرکز غزه مورد هدف آتش‌ سنگین توپخانه ارتش اسرائیل قرار گرفت.

خان یونس

اسرائیل همچنین حملات شدید خود را به مناطق مختلف در مرکز شهر خان یونس، بزرگترین شهر در جنوب غزه، آغاز کرده است. این حملات همزمان با آغاز درگیری‌های شدید بین گروه‌های مسلح فلسطینی و ارتش اسرائیل در خان یونس بود.

به گزارش رویترز، ساکنان فلسطینی بامداد روز سه‌شنبه از چندین حمله هوایی در نزدیکی بیمارستان ناصر در خان یونس، بزرگترین مرکز پزشکی در جنوب نوار غزه خبر دادند.

چند روز پیش ارتش اسرائیل از ساکنان تعدادی از مناطق در مرکز غزه از جمله اردوگاه البریج خواست تا این اردوگاه را تخلیه و به سمت جنوب حرکت کنند که این تصمیم ارتش اسرائیل بیانگر گسترش تهاجم زمینی خود از شمال نوار غزه به مناطق مرکز و جنوب است.

با این حال، مناطق جنوب که اسرائیل از آوارگان فلسطینی خواست که به آنجا بروند نیز از بمباران در امان نماندند.

صفحه شطرنج انسانی

سازمان ملل بارها نسبت به تخلیه مکرر مناطق مسکونی و کوچ دادن فلسطینی‌ها از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر بدون تضمین امنیت آنها هشدار داده است.

یک مقام سازمان ملل که هفته ها در نوار غزه کار می کند، گفته است که منطقه غزه مانند خانه‌های «صفحه شطرنج»می‌ماند که ساکنان آن همواره از جایی به جایی بدون هیچ تضمینی برای سلامتی آنها انتقال داده می‌شوند.

جیما کونل که سرپرست تیم دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل را به عهده دارد، گفت که غزه به یک «صفحه شطرنج انسانی» تبدیل شده است که هزاران نفر قبلا چندین بار در آن آواره شده‌اند، در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که مقصد بعدی آنها امن باشد.

کونل روز دوشنبه هنگام بازدید از محله دیرالبلح در مرکز نوار غزه، گفت:«تنها فضای کمی در رفح باقی مانده است به طوری که مردم نمی‌دانند به کجا بروند، گویی مردم را در یک صفحه «شطرنج انسانی» جابه‌جا می‌کنند و مرتب دستور تخلیه از جایی به جای دیگر داده می‌شود».

این در حالی است که واشنگتن هفته‌ها بر متحد خود اسرائیل فشار می‌آورد تا با شناسایی مناطق امن و باز کردن مسیرهای بشردوستانه برای فرار مردم، گام‌های بیشتری برای کاهش آسیب به غیرنظامیان بردارد اما با این حال تعداد کشته‌های فلسطینی‌ها همچنان در حال افزایش است.

عملیات اسرائیل در حالی در مرکز و جنوب غزه تشدید می‌شود که این منطقه با بیش از 2 میلیون جمعیت از کمبود کمک‌های امدادی و پزشکی همچنان رنج می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید