سازمان جهانی بهداشت: گرسنگی ساکنان غزه را از پا درمی‌آورد

یونیسف: خطر مرگ بر اثر ناشی از گرسنگی در غزه به یک واقعیت تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ و درگیری شدید در نوار غزه در روز دوشنبه 4 دی میان ارتش اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی ادامه دارد، تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت کمک‌های فوری غذایی و دارویی برای ساکنان غزه تاکید کرد.

آدهانوم گفت اعضای ماموریت مشترک این سازمان و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هنگام بازرسی از چهار بیمارستان در شمال نوار غزه، از جمله بیمارستان «الشفا» به دلیل گرسنگی حاد، احساس ناامیدی شدیدی کردند.

او با اشاره به اینکه آوارگانی که به بیمارستان «الشفا» پناه آورده‌اند از گرسنگی رنج می‌برند هشدار داد که خطر گرسنگی واقعی است و تمام غزه را فراگرفته است.

آدهانوم تاکید کرد، این سازمان به حمایت از توانمندی‌های بیمارستان «الشفا» و سایر مراکز بهداشتی در نوار ادامه خواهد داد تا بتوانند مراقبت‌های پزشکی لازم را ارائه دهند.

همچنین صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هشدار داد، خطر مرگ ناشی بر اثر گرسنگی در غزه به واقعیت تبدیل شده است.

یونیسف همچنین توضیح داد کودکان و خانواده‌ها با خشونت و محرومیت مواجه هستند و خواست کمک‎های بشردوستانه سریع و ایمن بدون هیچ مانعی به غزه برسد.

یونیسف اعلام کرد بیش از 80% کودکان غزه از فقر غذایی حاد رنج می‌برند و این در سایه جنگ و محاصره 80 روزه‌ بر نوار است.

این سازمان بر اساس برآورده‌های خود هشدار داد، در هفته‌های آینده دست‌کم ده هزار کودک زیر پنج سال به بدترین سوء تغذیه که زندگی آن‌ها را تهدید می‌کند دچار خواهند شد و به غذاهای درمانی نیاز خواهند داشت.

اسرائیل محاصره خود بر نوار غزه را از زمان حمله غافلگیرانه حماس در هفت اکتبر آغاز کرد و بخش بزرگی از نوار غزه را در حملات هوایی و زمینی با خاک یکسان کرد.

مقامات غزه می‌گویند حمله اسرائیل باعث کشته شدن 20500 نفر شده که اکثریت آن‌ها کودک و زن هستند و معتقدند هزاران نفر دیگر زیر آوار دفن شدند.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه آواره شده‌اند و سازمان ملل اعلام کرده که شرایط در نوار غزه فاجعه‌بار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید