رئيس‌جمهوری اسرائيل: اختلافات داخلى جبهه جنگ را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، شامگاه یکشنبه سوم دی، خواستار اتحاد اسرائیلی‌ها و اجتناب از اختلافات به منظور ممانعت از لطمه‌زدن به اقدامات جنگ غزه برای نابودی حماس شد. هرتزوگ تاکید کرد که جنگ ارتش در نوار غزه برای نابودی حماس، گریزناپذیر است.
او در این سخنرانی خاطرنشان کرد: «فرزندان ما در تونل‌ها و کوچه‌های پرپیچ و خم منطقه دشمن، برای پیروزی بر حماس و بازگردادن گروگان‌ها، درحال نبرد و فداکاری هستند. آنها برای مردم اسرائیل و برای آینده بهتر اسرائیل و همه منطقه می‌جنگند. مهم است که به شما بگویم، این جنگی است که در آن گزینه‌ای نداریم و جنگی مستمر و دردناک است. جنگ در غزه برای نابودی حماس گریزناپذیر است. از همه می‌خواهم از اختلافات فاصله بگیرند تا آسیبی به اقدامات جنگی وارد نشود».

تعمیق جنگ

این در حالی است که دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل با اعلام این که ارتش در حال تعمیق عملیات خود در خان‌یونس است، عملیات نظامی انجام‌شده توسط ارتش اسرائیل را پیچیده توصیف کرد.
پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که شبکه‌ای از تونل‌ها را در جبالیا در شمال نوار غزه پیدا کرده که جنبش حماس از آنها به عنوان مقر استفاده می‌کرد. در بیانیه ارتش آمده است که اجساد 5 گروگان‌ در دست حماس از داخل این تونل‌ها بیرون آورده شد.
از سوی دیگر، وزارت بهداشت در نوار غزه اعلام کرد شمارکشته‌شدگان بمباران اردوگاه مغازی در مرکز نوار به 78 نفر افزایش یافته است و ده‌ها نفر در پی حملات هوایی اسرائیل که چهار خانه مسکونی در این اردوگاه را هدف قرار داد، زخمی شدند.
در بیانیه این وزارت‌خانه از جامعه بین‌المللی خواسته شد، اسرائیل را برای «توقف جنگ نسل‌کشی علیه فلسطینیان در نوار غزه»، زیر فشار بگذارد.

فضای غم‌بار حاکم بر بیت‌لحم

همزمان با تشدید عملیات نظامی اسرائیل در مرکز و جنوب نوار غزه، شهر بیت‌لحم شامگاه یکشنبه، در فضایی آکنده از غم و اندوه و سکوت، تولد عیسی مسیح را گرامی داشت؛ آنهم در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اذعان کرد که این کشور «بهای سنگین» را برای مقابله با حماس می‌پردازد.
با گذشت بیش از دو ماه از وقوع مرگبارترین جنگ در تاریخ جنگ‌های اسرائیل و فلسطینی‌ها، جشن‌های عید میلاد در کلیسای عیسی برگزار نشد و به‌جای آن زادگاه مسیح، برپایی مراسم دعا و دعوت به صلح را شاهد بود.

هشدار یونیسف

این در حالی است که صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» هشدار داد، خطر مرگ ناشی از گرسنگی در غزه به خطری «واقعی» تبدیل شده است.
«یونیسف» در پلتفرم «ایکس»، رسیدن فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به غزه را خواستار شد و افزود: «کودکان و خانواده‌های نوار غزه اکنون با حملات هوایی و اعمال محرومیت از زمین روبرو هستند و این احتمال وجود دارد که بدترین اتفاقات هنوز در راه باشد».
همزمان جنبش حماس یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، خواستار لزوم اقدام و اعلام سرنوشت صدها فلسطینی «ربوده شده از غزه» و بازداشت‌شدگان نزد نیروهای اسرائیلی‌ شد؛ به‌ویژه که نشانه‌هایی از«شکنجه و آزار» پس از آزادی بیست زندانی، در بدن آنها مشاهده شد.
حماس در بیانیه‌ای کوتاه از نهادهای حقوق بشری خواست، شهادات‌ زندانیان فلسطینی آزادشده را مستند کنند تا بتوان از آنها برای ارائه به دادگاه‌های بین‌المللی ذی‌صلاح و پاسخگوسازی رهبران اسرائیل استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید