خالد الفالح: انتظار می‌رود 600 میلیارد دلار در بخش پتروشیمی سعودی سرمایه‌گذاری شود

شرکت‌های ژاپنی با امضای 14 توافقنامه و یادداشت تفاهم در روند احداث ابرپروژه‌ها و تحول کامل صنعتی سعودی ایفای نقش خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری پادشاهی عربی سعودی گفت برآورد می‌شود 600 میلیارد دلار تا سال 2030 در بخش پتروشیمی سعودی سرمایه‌گذاری شود.

الفالح طی سخنرانی خود در همایش سرمایه‌گذاری سعودی و ژاپن که به میزبانی ریاض برگزار شده، گفت که از انعقاد 14 توافقنامه و یادداشت تفاهم میان نهادها و شرکت‌های سعودی و ژاپنی در این همایش در بخش‌هایی از جمله بارزترین آن، آب، ارتباطات، فناوری اطلاعات، انرژی، خدمات مالی و مراقبت‌های بهداشتی اعلام خواهد شد.

احداث ابرپروژه‌ها

وزیر سرمایه‌گذاری سعودی افزود که 45 شرکت بزرگ ژاپنی در این همایش شرکت می‌کنند که فرصت‌های پیش‌‌روی شرکت‌های آینده‌دار در اجرای ابرپروژه‌های سعودی مانند «پروژه‌ نیوم» و «پروژه دریای سرخ» را بررسی خواهند کرد.

الفالح اشاره کرد که هیئت ژاپنی شامل 14 شرکت نوپای دارای فناوری‌های منحصر به فردی است که آن را قادر می‌سازد در تحول کامل صنعتی ایفای نقش کند.

او همچنین توضیح داد که سعودی از ورود شرکت‌های نوپا به بازارهای خود با حمایت منابع معتبر تامین مالی در چارچوب تلاش‌های ریاض برای ارتقای کارآفرینی و فناوری برای بهره‌بردازی از دستاوردهای انقلاب دیجیتال استقبال می‌کند.

بورس اوراق بهادار سعودی

الفالح افزود که بورس اوراق بهادار سعودی «تداول» به روند رشد خود که از 6 سال گذشته آغاز شده ادامه می‌‌دهد و در این راستا وجود فرصت‌هایی به ارزش 1.7 تریلیون دلار چه به صورت اوراق قرضه یا سهام در آن پیش‌بینی می‌شود که این عرصه فرصت‌های زیادی را در پادشاهی عربی سعودی و پیش‌روی بخش مالی ژاپن ایجاد خواهد کرد.

محوریت بخش انرژی

او همچنین خاطرنشان کرد که بخش انرژی محور اساسی روابط میان سعودی و ژاپن در طول هفتاد سال گذشته بوده و ریاض اولین و مهمترین شریک و نزدیکترین تامین‌کننده نفت و گاز مایع به توکیو در طول دوره مهم شکوفایی اقتصادی ژاپن در مراحل پس از جنگ جهانی دوم بوده که با این امکان توانسته تمام شوک‌های اقتصادی را در عرصه جهانی پشت سر بگذارد.

خالد الفالح همچنین افزود: «ما به سرمایه‌گذاری مشترک و مشارکت در توسعه بخش هیدروکربن‌ها ادامه خواهیم داد و به دنبال توسعه تجارت مشترک خود در آینده انرژی‌های نو هستیم.»

او توضیح داد که ژاپن اولین راهبرد ملی هیدروژن در جهان را در سال 2017 تدوین کرد و هدف آن افزایش عرضه سالانه هیدروژن به میزان 12 میلیون تن تا سال 2040 است و در مقابل سعودی در تلاش و مصمم است که به بزرگترین مرکز جهانی برای تولید و صادرات هیدروژن پاک تبدیل شود و این در حالی است که ژاپن اولین کشوری بوده که اولین محموله آمونیاک آبی را از سعودی دریافت کرد.

این وزیر سعودی بر اهمیت شراکت کشورش با ژاپن به دلیل داشتن فناوری‌های متعدد و به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای فعال جهان در زمینه پتروشیمی و صنایع تبدیلی تاکید کرد.

الفالح همچنین بر اهمیت توسعه شراکت و همکاری سعودی و ژاپن در زمینه‌های کشتی‌سازی، ایجاد زیرساخت‌ها و زنجیره‌های تامین کالا و انتقال دانش و فناوری‌های صنعتی تاکید کرد.

وزیر سرمایه‌گذاری سعودی گفت که در این‌ راستا کشورش شهرهای صنعتی و اقتصادی و مناطق ویژه‌ای را با بهترین مقررات اجرایی و مشوق‌های بی‌سابقه برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کرده تا امکان رشد سریع شرکت‌های سرمایه‌گذار و فرصت ادغام شدن آنها در بازارهای منطقه‌ای و جهانی فراهم شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید