منابع اسرائيلى: حزب الله نیروی زبده «الرضوان» را از مرز دور کرده است

اطلاعات درز شده به سایت اسرائیلی نشان می‌دهد که در روزهای اخیر حزب الله لبنان «نیروی الرضوان» را پس از کشته شدن تعدادی از آنها در حملات اسرائیل، از مرز خارج می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت عبری «والا» روز یکشنبه 4 دی در گزارشی نوشت به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حزب‌الله لبنان نیروی زبده «الرضوان» خود را از برخی مناطق مرزی با اسرائیل دور کرده است.

بنا به این گزارش، عقب‌نشینی شبه‌نظامیان حزب الله به دلیل دقت اصابت موشک‌های مورد استفاده اسرائیل علیه آنهاست.

این گزارش با اشاره به اینکه دبیرکل حزب الله به فکر راه دیگری برای جنگ با اسرائیل افتاده، افزود که به دلیل ترس از حمله پیشگیرانه اسرائیل حزب الله «نیروی الرضوان» را از برخی نقاط جنوب لبنان به سمت شمال، منتقل کرده است.

وبسایت «والا» در ادامه نوشت:«روزهای اخیر شاهد درز اطلاعاتی بودیم که از خروج نیروی الرضوان حزب الله پس از کشته شدن روزانه تعداد زیادی از آنها خبر می‌داد».

این وبسایت گفته که عقب نشینی بخشی از نیروهای حزب الله از مرز به این معنی است که اسرائیل در تحمیل فشارهای زیاد بر این شبه‌نظامیان این حزب موفق بوده است.

این گزارش به نقل از منابع نظامی اسرائیلی که هویت آنها فاش نشده، افزوده که معلوم نیست عقب نشینی «نیروی الرضوان» موقتی است یا اینکه به دلیل نگرانی حزب الله از افزایش تعداد کشته‌های این نیرو که «ثروت بسیار گران‌بهایی» برای حزب الله محسوب می‌شود، بوده است.

حزب الله در ساعات اخیر اعلام کرد که 131 تن از نیروهایش در عملیات‌های جنگی در مرز با اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها اعضای زبده این شبه‌نظامیان بودند.

حمله‌ای مشابه حمله غافلگیرانه حماس

به نوشته وبسایت «والا» اعضای «نیروی الرضوان» آموزش‌های گسترده‌ای درباره انواع عملیات نظامی دریافت کردند که مهمترین آنها انجام حمله‌ای مشابه حمله غافلگیرانه حماس در 7 اکتبر به شهرک‌های اطراف نوار غزه بود.

جمعه گذشته، رسانه‌های عبری گزارش دادند که تقریباً نیمی از «نیروی الرضوان» چندین بار عقب‌نشینی از جنوب لبنان به سمت شمال انجام داده‌اند و این موضوع را «ناکافی» توصیف کردند زیرا اسرائیل برای راندن همه این نیروها تا فاصله 5 تا 7 کیلومتری از مرز خود تلاش می‌کند.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی اگر نیروهای زبده شبه‌نظامی حزب‌الله به طور کامل از مرز عقب‌نشینی نکنند، سرعت عملیات نظامی تل‌آویو افزایش می‌یابد و این به معنای تشدید تنش نظامی است.

پیشتر، اسرائیل و فرانسه از همکاری خود برای وادار کردن حزب الله به اجرای قطعنامه شماره 1701 شورای امنیت در سال 2006 که خروج نیروهای این حزب به پشت رودخانه لیطانی ملزم می‌کند، خبر دادند.

واحدهای رزمی ویژه

در همین راستا، منابع اسرائیلی خبر دادند که یک نوع هماهنگی سیاسی بین تل‌آویو و واشنگتن درباره عقب راندن حزب‌الله از مرز اسرائیل وجود دارد.

اسرائیل می‌‎گوید چنانچه تلاش‌های سیاسی نتواند تمامی نیروهای وابسته به شبه‌نظامیان حزب‌الله را از مرز این کشور دور کند در مرحله بعدی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

گزارش‌هایی درباره یگان‌های رزمی ویژه حزب‌الله لبنان نشان می‌دهد این نیروها از توانایی بالایی برای مانور و انجام مأموریت‌های مختلف از جمله نفوذ در عمق خاک دشمن برخوردار هستند.

نام «الرضوان» این گروه از لقب عماد مغنیه یکی از فرماندهان حزب الله گرفته شده است. مغنیه در سال 2008 در دمشق به دست موساد ترور شد. الرضوان تنها یکی از اسامی مستعار مغنیه بود.

اسرائیل در طول سال‌های اخیر نگرانی‌های عمیق خود را در مورد طرح هایی برای حمله این واحدها به الجلیل ابراز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید