پیآمدهای جنگ غزه؛ «بیت‌لحم» در آستانه میلاد مسیح به شهر ارواح شباهت دارد

مقرر شد درخت کریسمس در حیاط کلیسای «منگر»(گهواره) بر خلاف روال معمول روشن نشود و به‌جای آن از تندیسی به عنوان نماد ویرانی‌های نوار غزه، استفاده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیت‌لحم، زادگاه عیسی مسیح، یکشنبه سوم دی، در پی لغو جشن‌های شب کریسمس به دلیل جنگ میان اسرائیل و حماس، به شهر ارواح شباهت دارد.
چراغ‌های جشن‌ها و درخت کریسمس که معمولاً میدان المهد (گهواره) را مزین می‌کنند و همچنین انبوهی از گردشگران خارجی که هر سال برای مراسم عید میلاد مسیح حضور می‌یابند، عملا ناپدید شده‌اند.
جنگ جاری در نوار غزه برای سومین ماه متوالی بر فضای جشن‌های کریسمس در شهر بیت‌لحم طوری سایه افکنده که مقرر شد درخت کریسمس در حیاط کلیسای «مهد» بر خلاف روال معمول روشن نشود و به‌جای آن از تندیسی به عنوان نماد ویرانی‌های نوار غزه، استفاده شود.
این تندیس که توسط طارق سلع، هنرمند فلسطینی، ساخته شده، نمایانگر غار محل ولادت مسیح در وسط خانه‌ای ویران‌شده است که سلع نام آن را «میلاد زیر آوار» نهاده که اشاره‌ای نمادین به ویرانی‌هایی نوار غزه در اثر بمباران‌های اسرئیل است.
همچنین تندیس‌هایی از خانواده فلسطینی در جریان وقایع دوره نکبت نیز در این اثر گنجانده شده است.
مراسم روشن‌کردن شمع و نیایش با حضور جمعی از روحانیون، مقامات، اعضای نمایندگی‌های دیپلماتیک معتبر در دولت خودگردان فلسطین و شهروندان در صحن کلیسای «مهد»، برگزار شد.
حنا حنانیا، شهردار بیت‌لحم، در مراسم رونمایی این اثر هنری گفت: «اینجا غزه حضور دارد. این غار میلاد یک مکان معمولی نیست، زیرا در اثر بمباران، ویران شده و دیوارهای آن، خانواده مقدس را در قالبی شبیه به نقشه غزه و کودکان شهیدی که همچون فرشتگانی که از آسمان می نگرند، در خود جای داده است».
شهردار بیت‌لحم افزود: « نور غار میلاد به دلیل بمباران و مرگ، بسیار بی رمق است و مریم باکره در مرکز آن، عیسی کودک را در آغوش داشته و حیات جدید همه بشریت را اعلام می‌کند».
او در ادامه گفت: «امسال همه چیز استثنایی است زیرا کریسمس در شرایط بسیار سختی فرا می‌رسد که در آن هزاران نفر شهید و زخمی شده و شهروندان غزه آواره شده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید