هیئتی از «جهاد» برای گفتگو با مقامات امنیتی مصر درباره جنگ غزه به قاهره سفر کرد

گروه جهاد که شماری از اسرائیلی‌ها را در غزه گروگان گرفته، تاکنون از هرگونه توافق جدید در مورد تبادل اسرا تا پایان حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه، خودداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از اعضای گروه « جنبش جهاد اسلامی» روز یک‌شنبه 3 دی به خبرگزاری «رویترز» گفت، هیئتی از جنبش برای گفت‌وگو با مقامات امنیتی مصر، برای پایان دادن به تجاوزات اسرائیل، وارد قاهره شده است.

این شخص آگاه به محتوای این گفت‌وگوها گفت این نشست بر راه‌های پایان دادن به جنگ اسرائیل علیه غزه متمرکز است.

«جنبش جهاد اسلامی» که شماری از اسرائیلی‌ها را در غزه گروگان گرفته، تاکنون از هرگونه توافق جدید در مورد تبادل اسرا تا پایان حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه، خودداری کرده است.

در حالی که جنگ و درگیری در نوار غزه به شدت ادامه دارد، روزنامه «یدیعوت آحارونوت» یکشنبه 3 دی، به نقل از منابع آگاه اسرائیلی نوشت، هیچ پیشرفتی در مذاکرات تبادل اسرا میان حماس و تل‌آویو حاصل نشده و یحیی سنوار، رئیس جنبش حماس، اعتنایی به این تبادل ندارد.

به گفته این منابع، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طی تماسی تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواسته فشار بیشتری بر میانجی‌ها برای انجام مبادله اسرا، وارد کند.

به گزارش این روزنامه اسرائیلی، حماس قادر به مقاومت در برابر عملیات نظامی است و ارتش اسرائیل روزانه خسارات سنگینی را متحمل می‌شود.

نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد اسرائیل به جنگ در نوار غزه تا دستیابی به همه اهداف خود ادامه می‌دهد. بر اساس این بیانیه، نتانیاهو در این تماس از موضع واشینگتن بخاطر حمایت از اسرائیل در سازمان ملل، قدردانی کرد.

در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد که بایدن رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در مورد اهداف و مراحل عملیات نظامی در غزه و اهمیت آزادی همه زندانیان گفتگو کردند.

بایدن در یک مصاحبه کوتاه گفت که از نتانیاهو خواستار آتش‌بس در غزه نشده است.

فاجعه انسانی

هم‌زمان، فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، یکشنبه اعلام کرد که آتش‌بس در غزه تنها راه پیشبرد امور و آزادسازی گروگان‌ها است.

گراندی در پستی در پلتفرم «ایکس» افزود: «برای رسیدن کمک‌ها به نیازمندان، آزادی گروگان‌ها، جلوگیری از آوارگی بیشتر و مهم‌تر از همه جلوگیری از خسارات گسترده جانی، آتش‌بس در غزه تنها راه پیش رو است».

او گفت: «جنگ، منطق و انسانیت را به چالش می‌کشد و بسترساز آینده‌ای پر از نفرت و صلح کمتر است».

در پی حمله بی‌سابقه حماس به شهرک‌های مجاور نوار غزه در 7 اکتبر گذشته، 1140 اسرائیلی و 250 نفر به اسارت گرفته شدند. به گفته مقامات اسرائیلی تاکنون 129 نفر دیگر گروگان حماس هستند.

بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت فلسطین، بر اثر بمباران‌های زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل در غزه تا کنون 20258 نفر کشته شدند که بیشترشان زن و کودک هستند،‌ و بیش از 53 هزار نفر زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید