تشدید نبردها میان ارتش اسرائیل و حماس؛ جمع‌آوری ده‌ها جسد از سطح خیابان‌ها

ارتش اسرائیل یکشنبه از کشته‌شدن 8 سرباز در نوار غزه خبرداد که بدین ترتیب شمار کشته‌شدگان ارتش از زمان حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه در 20 اکتبر، به 154 نفر افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه، در آخرین تحولات میدانی، بیش از 200 فلسطینی در 24 ساعت گذشته در نتیجه تداوم بمباران و عملیات زمینی ارتش اسرائیل در غزه کشته شدند.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل یکشنبه سوم دی، اعلام کرد 8 سرباز در نوار غزه کشته شدند که بدین ترتیب شمار کشته‌شدگان ارتش از زمان حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه در 20 اکتبر، به 154 نفر افزایش یافت.
با گذشت حدود سه ماه از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، این گروه از کشف اجساد ده‌ها فلسطینی خبر داد و اعلام کرد که تعدادی از آنها در جریان عملیات زمینی اسرائیل در جبالیا در شمال نوار غزه «اعدام» شده‌اند.
وزارت بهداشت در غزه تأکید کرد که در جریان حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل، چندین منطقه از جمله اردوگاه آوارگان نصیرات (مرکز غزه) هدف حمله شبانه قرار گرفت که منجر به کشته‌شدن 18 نفر شد.

تماس بایدن و نتانیاهو

در همین رابطه، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه در تماس تلفنی «طولانی» با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از او خواست از غیرنظامیان محافظت کند.
در بیانیه کوتاه مسئولان اسرائیلی درباره این تماس آمده است: «نخست‌وزیر صراحتا اعلام کرد که اسرائیل تا تحقق تمام اهداف خود به جنگ ادامه خواهد داد».
در کلان‌شهر خان‌یونس در جنوب غزه، دود زیادی در پی بمباران اسرائیل مشاهده شدو اجساد کشته‌ها و زخمی‌ها به بیمارستان ناصر منتقل شد.

اعدام در برابر چشمان خانواده

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت در نوار غزه شنبه، نیروهای اسرائیلی را به ارتکاب چندین «کشتارفجیع» در این هفته متهم کرد که به کشته‌شدن ده‌ها نفر در اردوگاه جبالیا، منطقه تل‌الزعتر و شهرک جبالیا انجامید.
به‌گفته القدره، ارتش اسرائیل «ده‌ها شهروند را در خیابان‌ها اعدام کرد و تعدادی از آنها در برابر چشمان خانوادهایشان اعدام شدند».
ارتش اسرائیل اعلام کرد که حملاتش «علیه اهداف نظامی با مفاد حقوق بین‌الملل همخوانی داشته و این حملات پس از ارزیابی مبنی بر این که خسارات پیش‌بینی شده به غیرنظامیان و اموالشان در مقایسه با نتایج نظامی مورد انتظار، بیش از حد نیست، انجام می‌شود».
این در حالی است که دفاع مدنی بیت لاهیا در شمال نوار غزه، از جمع‌آوری «ده‌ها جسد تجزیه شده» از خیابان‌ها خبر داد.

پیش‌روی ارتش در جنوب غزه

تصاویر انتشاریافته از سوی ارتش اسرائیل، سربازان را در حال پیشروی از میان آوار و شلیک به سمت اهدافی در جنوب شهر غزه نشان داد. طبق گفته ارتش، بسیاری از ساختمان‌های مورد استفاده حماس به عنوان مراکز نظامی، منهدم شدند.
این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در پی پنج روز مذاکرات دشوار، جمعه متنی را تصویب کرد و در آن «تامین و تسهیل ارسال فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه در مقیاس بزرگ» را خواستار شد.
در متن این قطعنامه به «آتش بس» ردشده از سوی اسرائیل و آمریکا تصریح نشده، اما «تامین شرایط برای توقف دائمی اقدامات جنگی»، مورد تاکید قرار گرفته است.

ادامه میانجی‌گری برای دستیابی به وقفه مجدد

همزمان میانجی‌گران مصری و قطری در حالی پیگیر تلاش خود برای دستیابی به وقفه بشردوستانه جدید میان اسرائیل و حماس هستند که این جنبش خواستار توقف جنگ قبل از هرگونه مذاکره در مورد گروگان‌هاست.
اسرائیل اما ضمن برخورد باز با ایده وقفه، هرگونه آتش‌بس قبل از نابودی حماس را نامحتمل می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید