کشته‌شدن 4 سرباز اسرائیلی در حمله به اردوگاه جبالیا

بیش از 400 فلسطینی ظرف 48 ساعت گذشته کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، شنبه اعلام کرد چهار سرباز اسرائیلی را از فاصله صفر درگیری‌ها در اردوگاه جبالیا در شرق نوار غزه کشتند.
القسام در کانال تلگرامی منتسب به این گروه نوشت که جنگجویانش در جریان این درگیری‌ها از بمب‌های عملیات چریکی، موشک‌های ضدزره «الیاسین 105»و راکت‌های ضد نفر و ضد استحکامات استفاده کرده و شمار زیادی از سربازان اسرائیلی را کشته و زخمی کردند.
گردان‌های القسام همچنین از کشته‌ و زخمی‌شدن پنج سرباز اسرائیلی روز جمعه گذشته در بیت لاهیا در شمال نوار غزه پس از هدف قراردادن آنها با موشک ضد استحکامات و در جریان درگیری با آنها خبر داد.

18 کشته فلسطینی در اردوگاه نصیرات

این در حالی است که وزارت بهداشت فلسطین در غزه بامداد شنبه اعلام کرد، شب گذشته، در بمباران خانه‌ای در اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه، 18 نفر کشته شدند.
این وزارت‌خانه با تاکید بر ادامه «بمباران سنگین» مناطق مختلف نوار غزه توسط ارتش اسرائیل، خاطرنشان کرد که ظرف چهل و هشت ساعت گذشته، بیش از 400 نفر کشته شده‌اند.

انهدام مجموعه تونل‌های استراتژیک

ارتش اسرائیل شامگاه جمعه از انهدام مجموعه تونل‌های «استراتژیک» و مراکز حماس در شهر غزه در شمال نوار خبر داد.
این اقدام در پی صدور قطعنامه 2720 شورای امنیت صورت می‌گیرد که از «همه طرف‌ها می‌خواهد تا تحویل فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه در مقیاس بزرگ را به غزه، امکان‌پذیر و تسهیل کنند».
این قطعنامه همچنین اجرای اقدامات «فوری» از سوی تمامی طرف‌ها در این زمینه و«ایجاد شرایط برای توقف پایدار اقدامات جنگی» را خواستار شد.
درمتن این قطعنامه بر استفاده از « کلیه مسیرهای ورود و جابجایی کنونی در سراسر نوار غزه» برای رساندن سوخت، غذا و تجهیزات پزشکی به نوار غزه نیز تاکید شده است.
قطعنامه مزبور با موافقت 13 عضو شورای امنیت و مخالفت آمریکا و روسیه، تصویب شد.

عدم تناسب کمک‌ها با نیازها

با این حال تأثیر عملی این قطعنامه همچنان نامشخص است زیرا کمک‌هایی که در مقادیر محدود وارد نوار غزه می‌شود، با نیازهای فزاینده جمعیت 2.4 میلیونی که اکثریت قریب به اتفاق آنها در پی جنگ و ویرانی، آواره شده‌ و نیازهای حیاتی روزمره آنها برآورده نمی‌شود، تناسبی ندارد.
این در حالی است که قطعنامه‌های الزامی شورای امنیت، مانع عدم احترام به آنها از سوی برخی کشورها نمی‌شود.
این قطعنامه، سیستم تحت نظارت «هماهنگ‌کننده» سازمان ملل را پیشنهاد می‌کند که مسئولیت «تسریع» فرآیند تحویل کمک‌ها از طریق «رایزنی» با طرف‌ها را برعهده بگیرد.
بدین ترتیب اسرائیل، نظارت عملیاتی بر ارسال کمک‌ها را حفظ خواهد کرد.
بر اساس آخرین آمار دولت حماس، عملیات نظامی اسرائیل در غزه تاکنون 20057 کشته غالبا زن و کودک و بیش از 50 هزار زخمی برجای گذاشته است.
کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه طی هفته‌های گذشته، منحصراً از طریق گذرگاه مرزی رفح با مصر وارد شده است.
اخیرا اسرائیل از بازگشایی «موقت» گذرگاه «کرم شالوم» میان خاک خود و نوار غزه خبر داد.
این در حالی است که همه کمک‌ها قبل از ورود به اسرائیل، مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

خطر گرسنگی

بر اساس گزارش هفته جاری برنامه سازمان ملل که سطح گرسنگی در جهان را رصد می‌کند، نیم میلیون نفر یا نزدیک به یک چهارم جمعیت غزه با خطر گرسنگی روبرو هستند و چه‌بسا طی شش هفته آینده، همه 2.4 میلون اهالی غزه در همین وضعیت قرار بگیرند.
از سویی بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تنها 9 بیمارستان از 36 بیمارستان غزه هنوز به شکلی جزیی، فعال هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید