صلیب سرخ: هیچ راهی برای ملاقات با اسرای اسرائیلی نزد حماس وجود ندارد

نخست‌وزیر اسرائيل از صلیب سرخ خواست به طور علنی بر حماس فشار اعمال کند تا اجازه دسترسی به اسرا را بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در پاسخ به شکایت خانواده‌های اسرای اسرائیلی علیه خود، جمعه 2 دی تاکید کرد که هیچ راهی برای یافتن گروگان‌های در دست حماس وجود ندارد و کارمندانش را وسط درگیری‌ها و آتش در معرض خطر قرار نمی‌دهد.

این اظهارات در واکنش به انتقادهای دولت اسرائیل از این سازمان بود که صلیب سرخ را در رابطه با مداوای مجروحان در مناطق جنگی به کم‌کاری متهم کرده بود.

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، ده‌ها نفر که خود در بازداشت حماس بوده یا نزدیکانشان در دست حماس اسیر بوده‌اند، علیه کمیته بین المللی صلیب سرخ در دادگاه اسرائیل شکایت کرده و مدعی شدند این سازمان به تعهدات خود برای کمک به قربانیان در درگیری‌های مسلحانه عمل نکرده است.

در این باره، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائيل از صلیب سرخ خواست به طور علنی بر حماس فشار اعمال کند تا اجازه دسترسی به اسرا را بدهد، اما رئیس این سازمان، میرجانا اسپولجاریک، گفت: «هرچه فشار مردمی بیشتر شود، درها را بیشتر می‌بندند.»

ناکامی در ملاقات با اسرا

در شکایتی که روز پنجشنبه در دادگاهی در قدس ارائه شد، آمده که صلیب سرخ برای انجام ملاقات با اسرا برای بررسی وضعیت سلامتی آنها، تهیه دارو و اطلاع دادن وضعیت آنها به بستگانشان ناکام مانده است.

این شکایت را مرکز حقوقی اسرائیل شورت هادین، یک گروه حقوق بشر اسرائیلی، ثبت کرد و خواستار غرامت 2.8 میلیون دلاری شد.

«محل نگهداری گروگان‌ها را نمی‌دانیم»

جیسون استراتزیوسو، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با اشاره به اینکه سازمان این شکایت را ندیده، گفت که مقامات صلیب سرخ محل نگهداری گروگان‌ها را نمی‌دانند و نمی‌توانند بدون تضمین سلامتشان وسط درگیری‌ها به ملاقات انان بروند.

به گزارش این روزنامه، استرازیوسو گفت: «حتی اگر ما محل نگهداری آن‌ها را می‌دانستیم، به خاطر حضورمان، آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گرفتند و ما هرگز این کار را نمی‌کنیم مگر توافقی صورت بگیرد.»

لایتنر گفت: «راه‌هایی برای سازمان هست که می‌تواند از طریق آن با سازمان ملل و 196 کشوری که عضو آن هستند و از طریق تشکیلات خودگردان فلسطین، حماس را تحت فشار قرار دهد. آن‌ها نقش مهمی می‌توانند ایفا کنند.»

در حالی که کنوانسیون ژنو، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را قادر می‌سازد تا از اسیران جنگی و قربانیان خشونت در مناطق درگیری بازدید کند، این سازمان گفت، نمی‌تواند وارد مکان‌هایی شود که زندانیان در آن نگهداری می‌شوند.

اسرائیل معتقد است که 129 نفر که بیشتر آنها مرد هستند، تا کنون در بند حماس هستند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید