حماس: تا جنگ متوقف نشود گفتگویی درباره تبادل اسرا انجام نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسام بدران، عضو دفتر سیاسی حماس، با اشاره به پیشنهاد دولت اسرائیل مبنی بر توقف یک‌هفته‌ای جنگ در ازای آزادی 35 اسیر دیگر، گفت تحت هیچ شرایطی قبل از توقف کامل حمله به نوار غزه، گفتگویی درباره تبادل اسرا میان حماس و اسرائيل انجام نخواهد شد.

بدران در گفتگو با «العربیه» گفت اسرائیل توان بازگرداندن اسرا را ندارد و تاکید کرد جنبش «حماس» هیچ آتش‌بس موقتی را نمی‌پذیرد، بلکه پس از توقف حمله، آماده مذاکرات است. او ادامه با بیان اینکه «مشکل اساسی در ادامه اشغالگری است» تاکید کرد که «اسرائیل هیچ پیشنهاد جدی برای تبادل اسرا ارائه نداده است.»

به گفته این عضو دفتر سیاسی حماس، هیچ اختلافی بین رهبران سیاسی و نظامی جنبش وجود ندارد و تبادل اسرایی که حماس از آن صحبت می‌کند «همه در مقابل همه» است.

حسام بدران توضیح داد یحیی السنوار رهبر حماس در نوار غزه، از رهبران جنبش در خارج خواستار توقف مذاکره نشده است. او همچنین افزود که تاکنون هیچ دیداری با «سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)» صورت نگرفته است.

او با اشاره به اینکه از آغاز جنگ، مسئولان حماس با هیچ یک از مقامات دولت خودگردان فلسطین تماسی نداشتند، ادعاهای مطرح شده درباره ایجاد یک جایگزین برای سازمان آزادی‌بخش را رد کرد.

به گفته او، حماس از طرح ایجاد یک دولت فراگیر مورد توافق فلسطینی‌ها، شامل غزه و کرانه باختری که پایتخت آن قدس باشد را تایید می‌کند.

تبادل اسرا

از سوی دیگر، رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داد که یحیی السنوار رهبر حماس در نوار غزه، به میانجی‌ها اطلاع داده که در صورت توقف کامل جنگ، آماده تبادل اسرا «همه در مقابل همه» است.

این در حالی است که گروه‌های مسلح فلسطینی درباره عدم مذاکره درباره تبادل اسرا تا توقف کامل جنگ نظر واحدی دارند.

حماس با رد طرح‌های آتش‌بس اعلام کرده تنها در صورت توقف دائمی جنگ وارد مذاکره می‌شود و خواستار وجود مناطق امن برای غیرنظامیان فلسطینی، بدون حمله و حضور نیروهای اسرائیلی شد تا کمک‌های پزشکی و غذا به اندازه کافی به این مناطق برسد.

گفتنی است آتش‌بس موقتی که در اواخر ماه نوامبر 2023 صورت گرفت منجر به تبادل بخشی از اسرا میان دو طرف شد و در ابتدای ماه جاری (دسامبر) به پایان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید