گزارش آمریکایی ادعای اسرائیل درباره استفاده حماس از بیمارستان الشفا را زیر سوال برد

واشینگتن پست: حمله اسرائیل به این مجتمع حاوی صدها بیمار و بیماران در حال مرگ و هزاران آواره، اقدامی بی‌سابقه در چنددهه اخیر به‌شمار می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از ارائه شواهدی از سوی اسرائیل مبنی بر استفاده حماس از مجتمع پزشکی الشفا در نوار غزه به عنوان مرکز فرماندهی نظامی، گزارش «واشینگتن پست»، درستی این شواهد را زیر سوال برد.

«واشینگتن پست» با استناد به تحلیل داده‌های منابع کشف، تصاویر ماهواره‌ای و موارد انتشاریافته از سوی ارتش اسرائیل تاکید کرد: «این شواهد در حدی نیست که استفاده حماس از بیمارستان به عنوان مرکز کنترل را ثابت کند».

همچنین به گفته کارشناسان متخصص در امور حقوقی و بشردوستانه به این روزنامه، آنچه در بیمارستان الشفاء اتفاق افتاد، «پرسش‌های مهمی را در مورد تناسب خسارات وارده به غیرنظامیان در نتیجه عملیات نظامی علیه بیمارستان با تهدید ارزیابی شده از سوی ارتش اسرائیل، ایجاد می‌کند».

فقدان مدرک مستقیم

بر مبنای این گزارش، هیچ مدرک مستقیمی دال بر استفاده از تونل‌های کشف‌شده توسط ارتش اسرائیل برای اهداف نظامی حماس، به‌دست نیامد.

در ادامه گزارش آمده است: «به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از پنج ساختمان مشخص‌شده از سوی دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش، به شبکه تونل‌ها متصل باشد و هیچ مدرکی مبنی بر این که بتوان از داخل بیمارستان به تونل‌ها دسترسی داشت، پیدا نشد».

در این گزارش تحقیقی با اشاره به برداشتن محرمانگی از ارزیابی‌های اطلاعاتی در تایید گمانه‌زنی‌های اسرائیل، مبنی استفاده حماس از ساختمان‌های این بیمارستان و نگاهداری گروگان‌ها در آنها آمده است که این ارزیابی‌ها بر اطلاعات یا شواهد موید این ادعا، مبتنی نیست.

تجدید نظر عضو کنگره

از سویی یکی از اعضای ارشد کنگره آمریکا به شرط ناشناس ماندن به «واشینگتن پست» گفت: «پیشتر متقاعد شده بودم که بیمارستان الشفا، مکانی است که در آن عملیات انجام می‌شود اما اکنون بر این باورم که باید مدارک جدیدی در این رابطه ارائه شود».

این روزنامه نوشت: «حمله اسرائیل به این مجتمع حاوی صدها بیمار و بیماران در حال مرگ و هزاران آواره، اقدامی بی‌سابقه در چنددهه اخیر به‌شمار می‌آید».

ارتش اسرائیل اواخر نوامبر گذشته به بیمارستان الشفا در نوار غزه یورش برد و دانیل هاگاری سخنگوی ارتش، متعاقبا مدعی شد که تونلی در این بیمارستان به طول 55 متر، محتوی مرکز فرماندهی حماس و انبار اسلحه پیدا شده ولی این ادعا از سوی حماس تکذیب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید