شورای امنیت قطعنامه افزایش کمک‌رسانی به غزه را تصویب کرد

نماینده ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت قطعنامه تعدیل شده توسط روسیه درباره غزه را وتو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه یکم دی طی جلسه رای‌گیری خود و در پی وتو شدن قطعنامه تعدیل شده روسیه، قطعنامه‌‌ دیگری را از دیدگاه آمریکا و به‌منظور گسترش حجم کمک‌رسانی به ساکنان نوار غزه تصویب کرد.

نماینده دائم روسیه در شورای امنیت جمعه پیش‌نویسی اصلاح شده از قطعنامه درباره غزه را ارائه داد و توضیح داد که تعدیل‌های روسیه پس از آن اعمال شد که متن اصلی پیش‌نویس قطعنامه به ارتش اسرائیل اجازه می‌دهد که به عملیات نظامی خود در نوار غزه ادامه دهد.

نماینده روسیه در شورای امنیت همچنین آمریکا را متهم کرد که پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت را از مضمون و اهداف آن خارج و بی‌‌محتوا کرده است.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل ضمن رد ادعاهای همتای روسی خود طی جلسه رای‌گیری شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه‌ تعدیل شده روسیه درباره غزه را وتو کرد.

قطعنامه تعدیل شده روسیه با 10 رای موافق، 4 ممتنع و یک مخالف در شورای امنیت تصویب نشد.

شایان ذکر است که شورای امنیت سازمان ملل روزها است که مذاکرات دشوار و بی‌وقفه‌ای را درباره متن این پیش‌نویس تصویب شده که از سوی امارات متحده عربی ارائه شده است، شاهد بود.

جلسه رای‌گیری درباره این پیش‌نویس که قرار بود در روز دوشنبه گذشته انجام شود بنا به درخواست طرف آمریکایی‌ چندین بار که آخرین آن در روز چهارشنبه بود، به تعویق انداخته شده بود.

پیش از این آمریکا در 8 دسامبر جاری علیه پیش‌نویس دیگری که خواستار برقراری «‌آتش‌بس انسان‌دوستانه» در نوار غزه تحت بمباران شدید اسرائیل بود، از حق وتو استفاده کرده و آن را ناکام گذاشت.

مفاد قطعنامه کنونی صادره از شورای امنیت سازمان ملل از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد که ورود کمک‌های بشردوستانه و توزیع آن در همه مناطق نوار غزه را از راههای زمینی، دریایی و هوایی تسهیل کنند.

در این قطعنامه همچنین از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده تا سازوکاری را برای زیرنظر گرفتن اوضاع انسانی در نوار غزه ایجاد کند.
قطعنامه جدید تصویب شده از سوی شورای امنیت ضمن محکوم کردن همه حملات بی‌رویه و کور علیه غیرنظامیان، خواستار آزادی اسرا شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید