افزایش استقرار نیروهای آمریکایی در دریای سرخ

به گزارش مجله «تایمز» استقرار نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا بیش از هر زمان دیگری طی چند دهه گذشته در دریای سرخ افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به ادامه تهدیدات و حملات حوثی‌ها علیه ناوبری و کشتیرانی تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، ایالات متحده آمریکا ضمن تشکیل و رهبری ائتلاف بین‌المللی پاسداری از رفاه استقرار نیروهای نظامی خود را در این آبراه به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش داده است.

در همین راستا منابعی در وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» گزارش دادند که واشینگتن در چند هفته گذشته نیروهای نظامی بیشتری را در دریای سرخ مستقر کرده است.

مجله «تایمز» به نقل از این منابع آگاه گزارش داد که این گسترش استقرار نیروهای نظامی ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری در چند دهه گذشته بوده است.

جلوگیری از گسترش جنگ

این منابع پنتاگون به نشریه «تایمز» خاطرنشان کردند که واشینگتن در تلاش است تا از تبدیل شدن بحران به یک جنگ منطقه‌ای همه‌جانبه که می‌تواند پای سایر طرف‌ها را به درگیری بکشاند، جلوگیری کند.

ایالات متحده طی دو هفته گذشته ده‌ها میلیون دلار را به‌منظور جلوگیری از اقدامات حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن و تلاش‌های آنها برای باج‌گیری از سایر بازیگران در خاورمیانه، هزینه کرده است.

این در حالی است که سه ناوشکن «یو اس اس کارنی»، «یو اس اس میسون» و «یو اس اس توماس هادنر» به منطقه نزدیک تنگه باب المندب بین دریای سرخ و خلیج عدن اعزام شدند.

این سه ناو آمریکایی موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و تعداد زیادی پهپاد ساخت ایران را که توسط حوثی‌ها پرتاب می‌شود را رهگیری کردند تا از هدف گرفتن کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل در حرکت بودند، جلوگیری کنند.

ناو هواپیمابر «USS Dwight D. Eisenhower» که اکنون در خلیج عدن مستقر است، و ناوشکن «USS Labone،» که یک ناوشکن موشک هدایت شونده اضافی که اخیراً به دریای سرخ رسیده است، نیز انتظار می‌رود در صورت تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به انجام حملاتی به اهداف حوثی‌ها در یمن، نقش کلیدی ایفا کنند.

شایان ذکر است که از 18 نوامبر گذشته تاکنون دست‌کم 15 کشتی در دریای سرخ مورد حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفتند.
ادامه تهدیدها و حملات حوثی‌ها که هدف از آن همبستگی با حماس در غزه علیه اسرائیل عنوان شده تاکنون باعث شده بزرگترین شرکت‌های حمل و نقل دریایی بین‌المللی فعالیت و تردد شناورهای خود را در این کریدور تجاری مهم جهانی متوقف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید