ادامه مذاکرات در قاهره برای برقراری آتش‌بس در غزه

منابع آگاه می‌گویند بیشترین گفت‌وگوها بر شناسایی اسیران و تعداد آنها متمرکز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع آگاه از طرف‌های مذاکره، پنج‌شنبه 30 آذر، گفت، نمایندگان مذاکرات از رو طرف فلسطینی و اسرائیلی بیشترین گفت‌وگوهای خود را بر تعداد اسیران و شناسایی آنها متمرکز کردند تا در صورت توافق برای آتش‌بس جدید آنها را آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» این منبع افزود، اسرائیل بر آزادی همه زنان و مردان مسن باقی مانده، اصرار دارد.

به گفته این منبع، فهرست اسرای فلسطینی که قرار است توسط اسرائیل آزاد شوند، ممکن است شامل «کسانی شود که از سوی اسرائیل به جنایات جدی محکوم شده باشند».

دو شرط قبل از هر توافقی

این در حالی است که طاهر النونو، مشاور رسانه‌ای اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس که چهارشنبه وارد قاهره شد، گفت، این جنبش حاضر نیست درباره آزادی اسرای بیشتر اسرائیلی گفت‌وگو کند، مگر اینکه اسرائیل به عملیات نظامی خود در غزه پایان دهد و کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان را افزایش دهد.

النونو گفت: «موضوع زندانیان پس از اجرای این دو موضوع قابل مذاکره است، زیرا در زمانی که اسرائیل به تجاوزات خود ادامه می‌دهد، نمی‌توان در مورد مذاکره صحبت کرد».

او افزود: «هیئت جنبش حماس در مصر توضیحات جامعی را درباره شرایط میدانی و سیاسی و نیازهای لازم برای بهبود شرایط انسانی، افزایش کمک‌ها به مردم فلسطین و رساندن این کمک‌ها به تمام مناطق نوار غزه در شمال و جنوب ارائه کردند».

او اظهار داشت: «ما به وضوح با برادرانمان در مصر درباره موضع خود در قبال این تجاوز و لزوم توقف آن به عنوان اولویت در حال حاضر صحبت کردیم».

این در حالی است که رهبر جنبش جهاد اسلامی که تعدادی اسیر اسرائیلی در غزه در اختیار دارد قرار است در روزهای آینده به مصر سفر کند تا درباره پایان دادن به درگیری‌ها با اسرائیل گفت‌وگو کند.

در پایان ماه گذشته، وقفه‌ای به مدت یک هفته‌ ادامه داشت که منجر به تبادل گروگان‌های اسرائیلی و تعدادی از زندانیان فلسطینی شد. در آن توافق حماس حدود 110 زن، کودک و خارجی را که در غزه نگه داشته بود، آزاد کرد، در ازای آن آن اسرائیل 240 زن و کودک فلسطینی را آزاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید