بمباران سنگین جبالیا؛ گسترش درگیری‌‌های ارتش اسرائیل و حماس در خان‌یونس

وزیر دفاع اسرائیل، آغاز فاز «ورود به تونل‌های زیرزمینی» در نوار غزه را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در جدیدترین تحولات میدانی جنگ غزه، نبردهای شدیدی، چهارشنبه 29 آذر، میان نیروهای اسرائیلی و مسلحان حماس در خیابان‌های خان‌یونس، دومین کلان‌شهر غزه شعله‌ور شد.

به گزارش خبرگزاری فلسطین، مناطقی در جبالیا و خان‌یونس در شمال و مرکز نوار غزه، هدف بمباران سنگین و مداوم اسرائیل قرار دارند که به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها غیرنظامی اکثرا زنان و کودکان، انجامیده است.

رسانه‌های فلسطینی پیشتر از حملات اسرائیل در شکل کمربند آتش و حملات توپخانه‌ای به جبالیا در شمال نوار غزه و همچنین درگیری‌های شدید میان گردان‌های القسام و ارتش اسرائیل در المغراقه در شمال نصیرات، واقع در مرکز نوار غزه و مرکز خان‌یونس خبر دادند.

133 کشته ارتش اسرائیل

همزمان، به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ارتش، کشته‌شدن یک افسر در جنوب غزه را اعلام کرد که مجموع کشته‌های ارتش اسرائیل از زمان آغاز عملیات زمینی را به 133 نفر رساند.

از سویی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرد که عملیات نظامی در شمال نوار غزه بر پاکسازی نهایی منطقه غزه و «ورود به تونل‌های زیرزمینی» در اعماق زیاد، متمرکز است.

گالانت ضمن توصیف خان‌یونس به عنوان «پایتخت جدید تروریسم»، خاطرنشان کرد که عملیات کیفی در این شهر به منظور دستیابی به همه اهداف، انجام خواهد شد.
وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ارتش، رهبران ارشد حماس را راهی قبرستان یا زندان خواهد کرد».

ابراز آمادگی اسرائیل برای وقفه

از سوی دیگر به‌نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل»، تل‌آویو به قطر اطلاع داد که آماده است در ازای آزادی 40 گروگان در دست حماس، وقفه بشردوستانه را به مدت یک هفته در غزه به‌اجرا بگذارد.

این روزنامه افزود که اسرائیل از حماس می‌خواهد زنان اسیر، مردان بالای 60 سال و ربوده‌شدگانی که به بیماری‌های خطرناک مبتلا هستند یا نیاز به درمان فوری دارند را آزاد کند.

اسرائیل همچنین تمایل خود را برای آزادی زندانیان فلسطینی محکوم به موارد سنگین‌تر از آزادشدگان در نوبت پیشین، اعلام کرد.

مذاکرات هنیه در مصر

همزمان، در حالی که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، چهارشنبه در حال اجرای مذاکرات در مصر با محوریت دستیابی به آتش بس در غزه است، مقدمات دور جدیدی از مذاکرات در اسلو برای آزادی اسرای فلسطینی و اسرائیلی تدارک دیده می‌شود، اگرچه دشواری‌های خاصی نیز وجود دارد که شکست این مذاکرات را محتمل می‌سازد.

به‌گفته منابع دیپلماتیک، رای‌گیری شورای امنیت درباره وضعیت غزه پس از تعویق‌های مکرر قبلی، بار دیگر به چهارشنبه موکول شد تا مذاکرات در مورد پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی، ادامه یابد.

آخرین پیش‌نویس تهیه‌شده توسط امارات، «تعلیق» نبردها در نوار غزه به منظورتسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه را خواستار شد.

سفر کامرون به اردن و مصر

از سویی وزارت خارجه بریتانیا، چهارشنبه اعلام کرد که دیوید کامرون، به زودی به منظور پیشبرد امور به سمت برقراری آتش‌بس پایدار، آزادی گروگان‌ها و پایان‌دادن به شلیک موشک به اسرائیل، راهی اردن و مصر خواهد شد.

تارنمای وزارت خارجه بریتانیا به نقل از کامرون نوشت: «دومین سفر خود را به منطقه به هدف تسهیل ورود کمک‌ها به غزه و آزادی بازداشت‌شدگان، انجام خواهم داد و در راستای مبتنی بر تصمیم اسرائیل برای باز کردن گذرگاه «کرم ابوسالم» خواهم کوشید تا ورود کمک‌ها و سوخت بیشتر از طریق بیشترین تعداد ممکن از گذرگاه‌ها، تضمین شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید