وزارت بهداشت غزه: اسرائیل بیمارستان العوده را به پادگان تبدیل کرده است

سخنگوی وزارت بهداشت غزه: در میان بازداشت شدگان در بیمارستان، 80 کادر پزشکی، 40 بیمار و 120 آواره هستند که بدون آب، غذا و دارو در بازداشت بسر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه، سه‌شنبه 28 آذر، اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، 240 نفر شامل پرسنل پزشکی، بیماران و افراد آواره را در داخل بیمارستان العوده در شمال نوار غزه بازداشت کردند.

به گفته القدره، نیروهای اسرائیلی این بیمارستان را به پادگان نظامی تبدیل کرده و شش پرسنل پزشکی شامل مدیر بیمارستان را علاوه بر یک بیمار و یک همراه، دستگیر کردند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد که در میان بازداشت شدگان در بیمارستان، 80 کادر پزشکی، 40 بیمار و 120 آواره هستند که بدون آب، غذا و دارو در بازداشت بسر برده و نیروهای اسرائیلی از تردد میان بخش‌ها جلوگیری می‌کنند.

بمباران شرق رفح

رسانه‌های فلسطینی پیشتر از افزایش شمار کشته‌ها به دست‌کم 29 نفر در جریان بمباران چندین خانه در شرق رفح در جنوب نوار غزه خبر داد. در تلگرام «تلویزیون فلسطین» آمده است که چند روزنامه‌نگار در میان کشته‌ها هستند

در گزارش امروز این تلویزیون آمده است که ده‌ها نفر در بمباران یک مجتمع مسکونی در اردوگاه جبالیا توسط اسرائیل، کشته شدند.

همزمان القدره نیز تاکید کرد که در بمباران مرکز پزشکی در نزدیکی جبالیا، دو روزنامه‌نگار زخمی شدند. به‌گفته او، حمله هوایی به جبالیا به کشته‌شدن دست‌کم 10 نفر و زخمی‌شدن 40 نفر انجامید.

2 سرباز کشته‌شده

این در حالی است که ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای از کشته‌شدن دو سرباز در شمال غزه خبر داد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» روز گذشته نوشت که ارتش، کشته‌شدن 7 سرباز خود در نبردهای جاری در نوار غزه را اعلام کرد که به این ترتیب شمار کشته‌های ارتش اسرائیل از آغاز عملیات زمینی در نوار غزه به 129 نفر رسید.

از سویی یک مقام سازمان جهانی بهداشت گفت: «بیمارستانی در شمال نوار غزه که هدف حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفت، کار خود را متوقف کرد و بیماران آن از جمله کودکان تخلیه شدند و این وضعیت، خدمات بهداشتی فروپاشیده در نوار غزه را در معرض مخاطرات بیشتری قرار می‌دهد.

تخریب اطراف بیمارستان

به گفته مقامات ذی‌ربط غزه، نیروهای اسرائیلی هفته گذشته با استفاده از بولدوزر برای تخریب اطراف بیمارستان کمال عدوان، آوارگان را مجبور به ترک آن کردند.
این در حالی است که اسرائیل تاکید دارد این بیمارستان، مورد استفاده عوامل حماس است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که برای کسب اطلاعات در مورد این بیمارستان به شدت در تلاش است.

آوارگان باقی‌مانده در شمال غزه

به گزارش این سازمان، در حالی که بسیاری از اهالی غزه به سمت جنوب این شهر آواره شده‌اند، گزارش‌ها حاکی از آن است که تا چند صد هزار نفر در شمال باقی مانده و نزدیک به 4000 آواره به مجتمع پزشکی ناصر در جنوب شهر خان‌یونس پناه برده‌اند که با ادامه حملات اسرائیل، در معرض خطر هستند.

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هفته گذشته با انتقاد از «بمباران بی‌رویه» اسرائیل در نوار غزه، تاکید کرد که اسرائیلی‌ها باید «دقت بیشتری» را صرف اجتناب از خسارات جانی به غیرنظامیان کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید