تلاش ناموفق برای ربودن یک کشتی در غرب بندر عدن

وزیر دفاع آمریکا با محکوم کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفت این حملات باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت امنیت دریانوردی بریتانیا، «امبری»، سه‌شنبه 28 آذر، اعلام کرد که اطلاعاتی درباره تلاش گروهی برای ربودن یک کشتی در 17 مایلی غرب شهر ساحلی عدن در یمن دریافت کرده است.

شرکت «امبری»، گفت تلاش افرادی برای سوار شدن به عرشه کشتی جهت ربودن آن ناموفق بود و همه خدمه کشتی سلامت هستند.

این شرکت افزود: «تماسی از یک کشتی که مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفته بود دریافت کردیم و نیم ساعت بعد از حادثه یک هواپیما برای کمک به این کشتی به محل حادثه رسید».

همزمان، یک مقام نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد که مقامات این کشور در حال بررسی یک حادثه در شمال شرق جیبوتی در دریای سرخ هستند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیز امروزگزارشی درباره یک حادثه در 80 مایل دریایی شمال شرقی جیبوتی در دریای سرخ دریافت کرد.

این در حالی است که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در یک نشست آنلاین با وزرای کشتیرانی در دریای سرخ، حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را محکوم کرد.

او تاکید کرد که این حملات باید متوقف شود و از کشورها خواست علناً اقدامات حوثی‌ها را محکوم کنند.

آستین به کشورهای شرکت کننده در این نشست اطلاع داد که راه‌های زیادی برای مشارکت در روند جدید برای ایمن‌سازی کشتیرانی در دریای سرخ وجود دارد.

آستین طی سخنانی در نشست وزرای دفاع به منظور تشویق آنها برای عملیات نظامی جدید جهت ایمن سازی در آبراه‌های بین المللی، گفت: «همه ما اینجا هستیم زیرا بسیاری از کشورها می‌توانند مستقیماً در تلاش‌های مشترک ما برای ایمن نگه داشتن آبراه‌های استراتژیک مشارکت کنند».

وی افزود: «این حملات بی‌پروا از سوی حوثی‌ها نشان دهنده یک مشکل جدی بین‌المللی است و نیاز به واکنش قاطع بین‌المللی دارد».

آستین اوایل امروز از آغاز عملیات گشت‌زنی مشترک در دریای سرخ تحت رهبری ایالات متحده خبر داد.

آمریکا با نام «ابتکار امنیت چند ملیتی» از تشکیل ائتلاف بین المللی برای مقابله با حملات گروه حوثی در دریای سرخ خبر داد.

وزیر دفاع آمریا افزود که هدف از این ائتلاف نظامی امنیتی مشترک تضمین آزادی دریانوردی برای همه کشورها و تقویت امنیت و رفاه منطقه است.

این ائتلاف شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و اسپانیا است.

در بیانیه وزیر دفاع آمریکا آمده است، کشورهایی که به دنبال ایجاد اصل اساسی آزادی دریانوردی هستند باید برای مقابله با این چالش با یکدیگر متحد شوند.

او همچنین فاش کرد که ائتلاف جدید موسوم به «عملیات نگهبانی رفاه» شامل 10 کشور از جمله بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و بحرین است.

آستین که برای این موضوع وارد بحرین شده است، افزود که این ائتلاف بزودی گشت‌زنی مشترک در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن را انجام خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید