اعلام «آمادگی» اسرائیل برای آتش‌بسی جدید و مخالفت حماس با مذاکرات در سایه جنگ

منابع «رویترز»: مذاکرات قطر و اسرائیل درباره گروگان‌ها مثبت است اما توافق قریب‌الوقوعی حاصل نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرده که این کشور آماده برقراری آتش‌بس بشردوستانه دیگر و افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه برای آزادی گروگان‌ها است. از دیگر سو اما یکی از رهبران ارشد حماس تاکید کرد که این گروه در سایه ادامه جنگ، درباره گروگان‌ها مذاکره نخواهد کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، سه‌شنبه 28 آذر، اعلام کرد که اسرائیل برای برقراری آتش‌بس دیگری با میانجی‌گری دیگر کشورها در نوار غزه به‌منظور آزادی گروگان‌های در اسارت حماس و رساندن کمک‌های بشردوستانه بیشتری به ساکنان این باریکه تحت محاصره آمادگی دارد.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری اسرائیل، هرتزوگ که سمت او عمدتاً تشریفاتی است، در جمع تعدادی از سفیران گفت:«اسرائیل با هدف فراهم ساختن امکان آزادی گروگان‌ها، برای آتش‌بس بشردوستانه دیگر و اجازه دادن به ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه آمادگی دارد.»

او در این رابطه افزود که «مسئولیت کاملاً بر عهده یحیی السنوار، فرمانده حماس و سایر فرماندهان حماس است.»

این اظهارات هرتزوگ در حالی بیان می‌شود که یکی از رهبران ارشد حماس، سه‌شنبه 28 آذر، در بیانیه‌ای گفت که این جنبش با انجام مذاکرات درباره تبادل اسرا در سایه ادامه جنگ اسرائیل مخالفت است، اما برای پایان دادن به جنگ آمادگی دارد.

باسم نعیم، یکی از رهبران حماس، گفت: «پیش از پایان تهاجم نظامی اسرائیل، هیچ مذاکره‌ای درباره گروگان‌ها انجام نخواهد شد و ما پذیرای هر ابتکاری هستیم که رنج مردم ما را کاهش دهد.»

این در حالی است که یک منبع به خبرگزاری «رویترز» گفته که نشست روز دوشنبه 27 آذر میان نخست‌وزیر قطر و مدیران سازمان اطلاعات اسرائیل «موساد» و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» در ورشو برای بررسی آزادی تبادل اسرای نزد حماس مثبت بوده اما دست‌یابی به توافق در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی نمی‌شود.

طرف‌های قطری و اسرائیلی و آمریکایی دو شنبه در پایتخت لهستان به‌منظور بررسی امکان دست‌یابی به توافق احتمالی جدیدی برای آزادی اسرای اسرائیلی نزد حماس در غزه در مقابل آزادی احتمالی زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل و برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در باریکه غزه دیدار کرده بودند.

این منبع آگاه از تلاش‌های دیپلماتیک، به خبرگزاری «رویترز» گفت که گفت‌وگوها میان این طرف‌ها مثبت بوده و با وجود تبادل نظر و بررسی پیشنهادهای مختلف از سوی مذاکره‌کنندگان در تلاش برای احراز پیشرفت در این زمینه، اما دست‌یابی به توافق در آینده‌ای نزدیک، بعید به‌نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید