ارتش اسرائیل: از «بمب‌های کودن» در غزه استفاده نمی‌کنیم

مقام بلندپایه ارتش اسرائیل: دقت بالای بمب‌ها ناشی از عوامل متعدد از جمله سامانه موقعیت یاب جهانی «جی‌پی ‌اس» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، دوشنبه 27 آذر، ضمن رد اتهامات وارده به خود مبنی بر بمباران کور نوار غزه، تأکید کرد، برای دانستن این که وظیفه دارد از وقوع قربانیان غیرنظامی فلسطینی جلوگیری کند، «نیازی » به آمریکایی‌ها ندارد.

یک افسر ارشد ارتش اسرائیل، در جریان نشستی در پایگاه هوایی «پالماشیم» در جنوب تل‌آویو با چند روزنامه‌نگار گفت: «هر نوع بمبی که استفاده می‌کنیم، بمب‌هایی با دقت بالا هستند».

او افزود: «نیازی به تغییر اصول خود نداریم زیرا ما از همان ابتدا به این اصول احترام گذاشتیم».

طبق گفته این افسر اسرائیلی، این دقت بالا به دلیل عوامل متعددی از جمله سامانه موقعیت یاب جهانی «جی‌پی ‌اس» است.

این افسر بلندپایه اسرائیلی تاکید کرد: «می‌دانم که موضوع بمب‌های کودن مورد بحث است ولی بمب‌های کودن در این جنگ مورد استفاده قرار نگرفته است».

انتقادات نامعمول آمریکا

آمار بالای غیرنظامیان کشته‌شده در غزه، واکنش‌های بین‌المللی را در محکومیت اسرائیل به دنبال داشته و تل‌آویو را با انتقادهای نامعمولی از سوی آمریکا، متحد خود نیز روبرو ساخت.

در این رابطه جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هفته گذشته با انتقاد از «بمباران بی‌رویه» اسرائیل در نوار غزه، تاکید کرد که اسرائیلی‌ها باید «دقت بیشتری» را صرف اجتناب از خسارات جانی به غیرنظامیان کنند.

بنابر گزارشی که توسط سرویس اطلاعاتی ملی آمریکا تهیه و محتوای آن در رسانه‌ها منتشر شد، نزدیک به نیمی از مهمات شلیک شده از هواپیماهای اسرائیلی به نوار غزه، بمب‌های متعارف هدایت‌نشده بودند که اصطلاحا «بمب های کودن» Dumb Bomb نامیده می‌شوند.

واشینگتن همچنین «نگرانی» خود را درباره گزارش‌هایی مبنی بر استفاده اسرائیل از مهمات حاوی فسفر سفید که سلاح‌های آتش‌زا هستند و استفاده از آن علیه اهداف غیرنظامی ممنوع است، ابراز کرد ولی این افسر اسرائیلی، درستی این گزارش‌ها را به‌کلی تکذیب کرد.

با این حال وی به بروز «اشتباهات» از سوی ارتش اسرائیل در جریان این جنگ، اذعان کرده و گفت: «گاهی وضعیت (میدانی) را به خوبی درک نمی‌کردیم ودر هدف خود دچار اشتباه می‌شدیم و گاهی در هدایت بمب مشکل داشتیم».

این افسر اسرائیلی آمار بالای خسارات جانی در میان غیرنظامیان غزه را به تراکم بالای جمعیتی این منطقه بازگرداند که در آن 2.4 میلون نفر در مساحتی کمتر از 362 کیلومتر مربع بسر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید