ادامه بمباران غزه؛ کشته‌شدن دست‌کم 25 نفر در رفح

این در حالی است که ارتش رژیم اسرائیل در بیانیه‌ای از کشته‌شدن دو سرباز دیگر در شمال غزه خبر داد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنگ بین ارتش اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه که دو ماه و نیم پیش آغاز شد، سه‌شنبه 28 همزمان با ادامه بمباران رفح در جنوب نوار غزه و شمال اين باریکه ادامه دارد.

در تازه ترین تحولات میدانی، رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که تعداد کشته‌شدگان بمباران منازل مسکونی شرق رفح در جنوب غزه توسط اسرائیل به حداقل 25 نفر رسیده است.

تلویزیون فلسطین امروز در حساب تلگرامی خود گفت که در میان کشته‌شدگان یک خبرنگار نیز وجود دارد.

این در حالی است که ارتش رژیم اسرائیل در بیانیه‌ای از کشته‌شدن دو سرباز دیگر در شمال غزه خبر داد.

روزنامه تایمز اسرائیل روز گذشته نوشت ارتش از کشته‌شدن 7 سرباز در نبردهای جاری در نوار غزه خبر داد. به این ترتیب تعداد کشته‌شدگان ارتش اسرائیل از آغاز عملیات زمینی در نوار غزه به 129 نفر رسید.

هشدار سازمان جهانی بهداشت

یک مقام سازمان جهانی بهداشت ضمن هشدار نسبت به وضعیت بحرانی غزه گفت: «بیمارستانی در شمال نوار غزه که مورد حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفت، از ارائه خدمات متوقف شده و بیماران آن از جمله کودکان تخلیه شدند.»

این مقام بهداشت جهانی افزود حملات اسرائیل باعث متوقف شدن ارائه خدمات اغلب مراکز بهداشتی در نوار غزه شده است.

مقامات غزه گفتند هفته گذشته نیروهای اسرائیلی از بولدوزر برای تخریب محیط بیمارستان «کمال عدوان» استفاده کرده و آوارگان را مجبور به ترک آن کردند.

اسرائیل ادعا می‌کند که این بیمارستان توسط حماس استفاده می‌شود.

همزمان سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیمارستان است.

این سازمان تاکید کرد که بیشتر بیمارستان‌های غزه به دلیل جنگ از ارائه خدمات خارج شده و مراکز ارائه خدمات بهداشتی در شمال این باریکه بیشترین آسیب را دیده‌اند.

بیش از 2.3 میلیون نفر در غزه زندگی می‌کنند که اکثر آنها به دلیل حمله اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر حماس، از خانه‌های خود آواره شدند.

گزارش‌ها می‌گویند به‌رغم آواره شدن اغلب فلسطسینی‌ها از نوار غزه اما هنوز چند صد هزار نفر در شمال باقی مانده‌اند. طبق این گزارش‌ها حدود 4 هزار آواره به مجتمع پزشکی ناصر در جنوب شهر خان یونس پناه برده‌اند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت غیرنظامیان در جنوب غزه نیز با ادامه اسرائیل در معرض خطر هستند.

حمله حماس و آغاز جنگ در نوار غزه

جرقه آتش جنگ حماس و اسرائیل در 7 اکتبر با حمله بی‌سابقه‌ این جنبش به شهرک‌های اسرائیلی در اطراف غزه آغاز شد.

بر اساس آخرین گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله حماس به اسرائیل حدود 1140 کشته برجای گذاشت که به گفته تل‌آویو اکثریت آنها غیرنظامی بودند.

به گفته مقامات اسرائیلی، حماس در جریان حمله غافلگیرانه خود در 7 اکتبر همچنین حدود 250 نفر را که در نوار غزه به گروگان گرفته و به همراه خود به نوار غزه انتقال دادند. حماس از آن زمان تاکنون 110 تن از این گروگان‌ها را آزاد کرده است.

اسرائیل در پاسخ به حمله حماس، حملات هوایی، زمینی و دریایی گسترده‌ای را به نوار غزه آغاز کرد. این حملات باعث ویرانی گسترده‌ای منازل مسکونی و همه زیرساخت‌های این شهر شد.

به گفته مقامات بهداشتی غزه، بمباران اسرائیل دست کم 19453 نفر را کشت که حدود 70 درصد آنها زن و کودک بودند. این خسارت بالای غیرنظامیان در غزه باعث واکنش‌ها بین‌المللی و محکومیت اسرائیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید