نیروی دریایی بریتانیا نسبت به وقوع حادثه جدید در باب‌المندب هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در میان درگیری‌ها و تنش‌های دریای سرخ که کشتیرانی بین‌المللی را تهدید می‌کند، اداره عملیات تجارت دریایی بریتانیا دوشنبه 26 آذر از حادثه‌ای تازه خبر داد.

این سازمان اعلام کرد، گزارشی از یک حادثه در 30 مایلی «باب المندب» در جنوب «بندر المخا» یمن دریافت کرده است.

به گزارش «رویترز» این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد، احتمال دارد انفجار در دو مایلی یکی از کشتی‌ها رخ داده باشد.

بدون پاسخ نمی‌ماند

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، پس از یک سری عملیات حوثی‌ها در یمن در پس‌زمینه جنگ اسرائیل و حماس، هشدار داد که حملات در دریای سرخ «بی‌‎پاسخ نمی‌ماند.»

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، کولونا در سفر خود به تل‌آویو در روز یک‌شنبه گفت: «این حمله‌‎ها بدون پاسخ نخواهد ماند.» و تاکید کرد در حال بررسی گزینه‌هایی با شرکای خود، از جمله دفاع برای جلوگیری از تکرار این حملات هستیم.

گزینه‌هایی روی میز پنتاگون

یک مقام ارشد دولت آمریکا تایید کرد، پنتاگون در روزهای اخیر ناو هواپیمابر «دوایت دی. آیزنهاور» را از خلیج به خلیج عدن نزدیکی سواحل یمن منتقل کرده تا مراقب حملات احتمالی باشد.

به گزارش «پولیتیکو»، این مقام ارشد گفت که ارتش گزینه‌هایی برای حمله به حوثی‌ها را ارائه کرده است.

نگرانی آمریکا

به گزارش سایت خبری «سیمافور» آمریکا، مقامات دولت آمریکا نگرانی فزاینده خود در مورد تلاش حوثی‌ها و حامیان آن‌ها در تهران برای تضعیف تجارت بین‌المللی دریایی، و یا تضعیف تجارت با اسرائیل را ابراز کردند.

رایزنی‌هایی در پنتاگون در حال انجام است که آیا این حملات، مستقیماً اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن را هدف قرار خواهند داد.

اما مقامات آمریکایی از احتمال شعله‌ور شدن جنگ گسترده با ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه هراس دارند. به ویژه که واشینگتن بارها تاکید کرده که اولویتش محدود نگه داشتن جنگ اسرائیل و حماس در غزه است.

تشدید حملات

اخیرا شبه‌نظامیان حوثی چندین بار به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ حمله کردند، همچنین به حملات خود در این ماه شدت بخشیده که باعث توقف موقتی تعدادی از شرکت‌های کشتیرانی بین المللی شد.

نیروهای آمریکایی در هفته‌های اخیر ده‌ها موشک و پهپاد حوثی‌ها در دریای سرخ را رهگیری کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید