موسسه «مودیز»: بخش اقتصاد غیرنفتی سعودی تا سال 2030 سالانه 4 درصد رشد می‌کند

این میزان رشد باعث خواهد شد که اقتصاد غیر نفتی، 56 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به پیش‌بینی موسسه آمریکایی خدمات مالی و تجاری «مودیز آنالیتیکس»، تولید ناخالص داخلی غیرنفتی سعودی تا سال 2030 سالانه بین 3 تا 4 درصد خواهد بود.

بر اساس این پیش‌بینی، این میزان رشد باعث خواهد شد که اقتصاد غیر نفتی، 56 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل دهد.

از سوی دیگر، به پیش‌بینی مودیز، رشد بخش نفت سعودی پس از سال 2025، بین 0.5 تا 1.5 درصد خواهد بود.

از سویی سازمان کل آمار، اوایل ماه جاری اعلام کرد که بخش غیرنفتی سعودی در سه ماهه سوم سال جاری، 3.5 درصد رشد داشته است.

سعودی تنوع بخشیدن به اقتصاد خود را در تدارک برای دوران «پسانفت» و تقویت نقش این کشور در صحنه جهانی به مثابه انگیزه اعلام «چشم‌انداز 2030 » در سال 2016، هدف خود قرار داده است.

بر اساس مطالعه «پرایس واترهاوس کوپرز»، با پایان نیمی از این بازه و آغاز شمارش معکوس برای اجرای چشم‌انداز سعودی، به نظر می‌رسد که «ریاض با گام‌های استوار به سمت دستیابی به اهداف خود در زمینه‌های مختلف در حرکت است».

بر اساس بسیاری از گزارش‌ها، مطالعات و داده‌های رسمی دولتی که «العربیه بیزینس» از آنها مطلع شده، «سعودی در مسیر درستی برای دستیابی به بسیاری از اهداف خود، چه‌بسا زودتر از موعد مقرر، قرار دارد».

این گزارش‌ها و ارقام، همزمان با اظهارات مشابهی است که شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در مصاحبه با کانال آمریکایی «فاکس نیوز» در ماه سپتامبر بیان کرد. ولی‌عهد در آن تاریخ تأکید کرد که اقتصاد این پادشاهی، سریع‌ترین رشد را در میان کشورهای «گروه 20 » رقم زده است.

بن سلمان خاطرنشان کرده بود که اقتصاد غیرنقتی سعودی در سال جاری، رتبه دوم سریع‌ترین رشد در گروه 20 را در رقابت با هند، ثبت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید