شبه‌نظامیان حوثی مسئولیت حملات پهپادی به دو کشتی تجاری در دریای سرخ را بر عهده گرفتند

به گزارش مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا این دو حادثه دوشنبه در نزدیکی بندر مخا یمن در دریای سرخ رخ داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه شبه‌نظامی حوثی اعلام کرد که دو کشتی تجاری را در دریای سرخ هدف حملات پهپادی خود قرار داده است.

یحیی السریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، دوشنبه 27 آذر، اعلام کرد که این گروه شبه‌نظامی در یمن دو کشتی در دریای سرخ را طی یک عملیات نظامی موفقیت‌آمیز با استفاده از «دو پهپاد دریایی» هدف قرار داده است.

یحیی السریع در بیانیه‌ای که در سکوی «ایکس» منتشر شد، گفت: «این دو کشتی «نفت‌کش سوان آتلانتیک» و «کانتینری ام اس سی سی کلارا» نام دارند.

او در ادامه همچنین افزود که عملیات هدف‌گیری پس از آن صورت گرفت که خدمه دو کشتی از پاسخ‌گویی به تماس‌های این گروه خودداری کردند.

السریع در بیانیه خود تاکید کرد که این گروه در حمایت از مردم فلسطین، همچنان از عبور کشتی‌ها با هر تابعیتی در دریای عرب و دریای سرخ به مقصد بنادر اسرائیل، جلوگیری می‌کند.

نفتکش تجاری سوان آتلانتیک

مقامات آمریکایی دوشنبه 27 آذر، فاش کردند که «نفتکش تجاری سوان آتلانتیک» در جنوب دریای سرخ با چندین پرتابه از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها هدف حمله قرار گرفته است.

این مقامات همچنین افزودند که «ناوشکن یو اس اس کارنی» به تماس اضطراری آن پاسخ داد و به سمت کشتی حرکت کرد.

شرکت نروژی «Inventor Chemical Tankers» که مالک نفتکش شیمیایی سوان آتلانتیک است، به نوبه خود گفت که این نفتکش در جریان حمله روز دوشنبه در دریای سرخ مورد اصابت یک «شیء» نامشخص قرار گرفت، اما این حادثه منجر به مجروح شدن هیچ خدمه‌ای نشده است.

در همین راستا، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، دوشنبه اعلام کرد که این دو حادثه در نزدیکی بندر مخا در یمن رخ داده است.

این سازمان در ادامه افزود که گزارشی مبنی بر انفجار در یک کشتی در 24 مایل دریایی شمال غربی بندر مخا دریافت کرده است.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا همچنین با بیان اینکه انفجار در سمت چپ کشتی رخ داده است، گفت: «وضعیت کشتی و خدمه آن عادی است».

در این بیانیه همچنین آمده است که کشتی دیگری نیز گزارش داده که یک قایق کوچک حامل تعدادی افراد مسلح در 24 مایل دریایی جنوب شرقی بندر المخا به آن نزدیک می‌شود.

این مرکز در بیانیه‌ای جداگانه افزود که پس از شلیک گلوله‌های هشدار‌دهنده از کشتی به سمت قایق، این قایق با سرنشینان مسلح آن مسیر خود را تغییر و از کشتی دور شده است.

شایان ذکر است که با تشدید حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در آبراه‌های بین‌المللی، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که ایالات متحده طی هفته‌های گذشته با متحدان و شرکای خود برای مقابله با این تهدیدها، از طریق گسترش گروه ویژه 153 همکاری کرده است.

پشتیبانی ایران از حوثی‌ها

پنتاگون همچنین ایران را به پشتیبانی از حوثی‌ها در انجام چنین حملاتی متهم کرده و در این‌باره افزود که تهران حوثی‌ها را برای چنین اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌ای تسلیح، آموزش، تامین مالی و تجهیز کرده است.

از زمان آغاز درگیری میان اسرائیل و حماس، حوثی‌ها چندین حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند، و در این ماه حملات خود را تشدید و گسترش داده‌اند که باعث شد تعدادی از شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی به طور موقت فعالیت‌های خود را متوقف کنند یا مسیرهای کشتیرانی خود را تغییر دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید