جزییات مذاکرات قطر و اسرائیل برای آتش‌بس دوباره در غزه

مقامات اسرائیلی از میانجی‌ها خواسته‌اند که مبانی توافق را «مطابق با دستورالعمل‌های اسرائیل» تنظیم کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه منابع آگاه روز یکشنبه فاش کردند که دیدار دیوید بارنیا، رئیس موساد و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، نخست وزیر قطر در خصوص از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم برای آزادی گروگان‌ها در نوار غزه مثبت بوده، هیئت رادیو تلویزیون اسرائیل جزییات بیشتری از این مذاکرات را فاش کرد.

بنا به گزارش این هیئت، دیوید بارنیا، رئیس موساد، طرح‌های احتمالی توافق مبادله اسیران با حماس را به شورای جنگ اسرائیل ارائه داد و اشاره کرد که چراغ سبز برای پیشبرد این موضوع با میانجی‌ها دریافت کرده است.

در این گزارش به نقل از مقامات اسرائیلی آمده است که بارنیا بار دیگر با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی نخست‌وزیر قطر برای ارائه پیشنهادی از سوی اسرائیل دیدار خواهد کرد.

طبق این گزارش، مقامات اسرائیلی از میانجی‌ها خواسته‌اند که مبانی توافق را «مطابق با دستورالعمل‌های اسرائیل» تنظیم کنند.

برخی مسئولین در اظهاراتی به هیئت رادیو و تلویزیون فاش کردند که در روند گسترش مذاکرات پیشنهاد آزادی زندانیان دیگری به دلایل بشردوستانه شامل افراد مسن و بیمار فلسطینی ارائه شده است.

انتظار می‌رود اسرائیل نیز با آزادی زندانیان امنیتی بیشتری موافقت کند.

این در حالی است که یک منبع اسرائیلی گزارش داد که این مذاکرات بسیار طولانی و پیچیده‌تر از توافق قبلی خواهد بود و راه طولانی را در بر خواهد گرفت.

این منبع با تاکید بر اینکه چرخ به تازگی شروع به چرخش کرده است، اما به گفته او، ابزار چانه‌زنی در اختیار حماس است.

منابع آمریکایی گزارش دادند که دیدار رئیس موساد و نخست وزیر قطر در مورد از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم برای آزادی بازداشت شدگان در نوار غزه «مثبت» بوده است.

با این حال، دو منبع امنیتی مصر روز یکشنبه گفتند که اسرائیل و حماس آماده تمدید آتش‌بس و آزادسازی اسرا هستند، اما هنوز درباره نحوه اجرای این امر اختلاف‌نظر وجود دارد.

به گزارش رویترز، این دو منبع گفتند که مصر و قطر که پیش از این درباره آتش بس یک هفته‌ای و آزادی گروگان‌ها مذاکره کرده بودند، بر افزایش کمک‌ها و باز کردن گذرگاه «کرم ابو سالم» قبل از شروع هرگونه مذاکره اصرار داشتند.

آنها همچنین افزودند که حماس بر آتش‌بس کامل و توقف پروازها در نوار غزه به عنوان شرط اصلی پذیرش مذاکرات و همچنین عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی به برخی از خطوط زمینی در نوار غزه اصرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید