نگرانی واشینگتن درباره غزه پس از جنگ و نقش محمود عباس

نتانیاهو روز گذشته تاکید کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین بر نوار غزه حکومت نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگر چه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مخالف واگذاری حکومت غزه به تشکیلات خودگران فلسطین است، اما دولت آمریکا در حال بررسی این گزینه است.

مقامات کاخ سفید بیم دارند که محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین نتواند مسئولیت رهبری نوار غزه را به عهده بگیرد.

منابع آگاه گفتند که این موضوع نسبت به سایر موضوعات، بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

پیشنهادهای احتمالی

به گزارش روزنامه «تلگراف» بریتانیا، مقام‌های بلندپایه آمریکایی چندین هفته را صرف تهیه پیش‌نویس پیشنهادی برای اداره آینده غزه کردند.

این مقامات طرح‌های همه‌جانبه پسندی تهیه کردند اینکه هر حزبی اداره غزه را بر عهده گیرد، باید از طرف فلسطینی‌ها، اسرائیل و مقامات عرب حمایت شود.

ترس و تردید آمریکا در مورد محمود عباس 88 ساله که 18 سال است بر قدرت نشسته، افزایش یافته است.

یکی از مقامات سابق توضیح داد که دولت آمریکا احتمالاً جایگزین‌های احتمالی برای عباس را بررسی خواهد کرد.

آیا سلام فیاض، یکی از گزینه‌ها است؟

نام «سلام فیاض، نخست وزیر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین»، مورد تایید برخی مقامات مصری و آمریکایی برای رهبری دولت جدید در غزه، گزارش شده است.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که بحث‌های دولت آمریکا در مورد آینده غزه با این ایده که یک یا چند قدرت منطقه‌ای در ایجاد تشکیلات خودگردان فلسطین نقش داشته باشند، آغاز شده است. یک منبع امنیتی آگاه گفت که می توان از یک یا چند کشور دعوت کرد تا «به عنوان ضامن صلح و مسئولیت پذیری» برای بازسازی غزه عمل کنند.

بازسازی و برقراری امنیت غزه

برنامه بایدن برای پس از جنگ، علاوه بر مدیریت غزه، دو عنصر دیگر را نیز شامل می‌شود: بازسازی و امنیت. کاخ سفید امیدوار است بتواند کمک‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای بازسازی مدارس، بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های حیاتی نوار غزه دریافت کند.

با این وجود، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، پیشتر پیشنهاد ایجاد یک دولت فلسطینی عاری از سلاح با حضور «نیروهای ناتو» یا «نیروهای سازمان ملل» یا «نیروهای آمریکایی عربی» را داده بود.

از سوی دیگر، به نظر نمی‌رسد که اسرائیل حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را بپذیرد؛ چرا که تل‌آویو اخیرا ادعا کرد که «جانبداری سازمان بین الملل علیه آن مغرضانه است.»

چندین مقام اسرائیلی در گذشته بارها تایید کرده بودند که قصد ندارند در غزه بمانند، اما تاکید کردند که اجازه نخواهند داد حماس حکومت کند.

نتانیاهو روز گذشته نیز تاکید کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین بر نوار غزه حکومت نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید