مقام آمریکایی: ایران برای نجات «حماس» حزب‌الله را قربانی نمی‌کند

شنکر: حشدالشعبی تاکنون بیش از 100 بار نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه جنگ بین اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی برای سه ماه متوالی در نوار غزه، تعدادی از مقامات ایالات متحده ایران را به تشویق نیروهای نیابتی خود در عراق و سوریه برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی متهم کردند و گفتند که ایران این اقدام را با هدف تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا انجام می‌دهد.

یکی از مقامات سابق آمریکایی در این رابطه گفت که هدف از این حملات، وادار کردن نیروهای واشینگتن به عقب‌نشینی از عراق و سوریه است.

این مقام آمریکایی همچنین در مورد درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل گفت که معتقد است تهران حزب‌الله را قربانی نجات حماس نخواهد کرد.

ترک سوریه و عراق

در همین زمینه، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه با العربیه گفت: «به‌رغم اینکه نیروهای آمریکایی به درخواست دولت عراق در یک ماموریت آموزشی با هدف کمک به بغداد برای مهار تهدید داعش حضور دارند، ایران از آغاز جنگ در غزه نیروهای نیابتی خود مانند حشدالشعبی را تشویق کرده تا نیروهای آمریکایی را در عراق و سوریه هدف قرار دهند.»

شنکر افزود: «حشدالشعبی تاکنون بیش از 100 بار نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده است.»

بهره برداری از جنگ غزه

این دیپلمات آمریکایی در ادامه گفت: «ایران و نیروهای نیابتی‌اش می‌خواهند از فرصت جنگ در غزه برای اخراج نزدیک به 800 سرباز آمریکایی از سوریه استفاده کنند، در حالی که ایران معتقد است خسارات آمریکا در سوریه ممکن است دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی از این کشور کند، اما این مسئله بعید است که اتفاق بیفتد.»

معاون، وزیر خارجه پیشین آمریکا افزود: «نه تنها به دلیل اینکه ماموریت مبارزه با داعش مهم است، بلکه خروج آمریکا از سوریه پیامی وحشتناک برای شرکای محلی ایالات متحده که برای مدتی نگران تعهد امنیتی ایالات متحده نسبت به منطقه هستند، خواهد بود».

شنکر گفت که پس از خروج دولت بایدن از افغانستان، خروج از سوریه به ویژه در پی حملات ایران غیرقابل تصور است.

حماس و حزب الله

این مقام آمریکایی همچنین گفت: «ایران قبلاً تصمیم گرفته است که دارایی‌های خود که خرج حزب الله کرده را برای نجات حماس هدر ندهد؛ چرا که حزب‌الله یک سرمایه ایرانی است که نسبت به حماس ارزش بسیار بیشتری دارد».

شنکر افزود: «ایران می‌خواهد توانایی‌های حزب‌الله را حفظ کند تا بتواند در مرز لبنان مستقر شود و اسرائیل را از حمله به ایران باز دارد. این مأموریت حزب‌الله است و به همین دلیل این حزب تاکنون در حملات خود به اسرائیل خویشتن‌داری نشان داده است.»

او گفت که ایالات متحده مجبور نیست برای محدود کردن مداخله حزب‌الله در طول جنگ غزه اقدامی انجام دهد، زیرا ایران از قبل تلاش کرده مداخله این گروه در جنگ غزه را کاهش دهد.

از سوی دیگر، شنکر خاطرنشان کرد: «بسیاری در اسرائیل معتقدند که زمان جنگ با حزب‌الله فرا رسیده و می‌بینند که جنگ با این گروه اجتناب‌ناپذیر است.»

به‌رغم همه هشدارهای آمریکا از 7 اکتبر تا کنون، گروه‌های مسلح عراق چهارشنبه گذشته اعلام کردند که پایگاه نیروهای آمریکایی در منطقه «التنف» سوریه را مورد حمله قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید