وزیر دفاع آمریکا: حملات خطرناک حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری باید متوقف شود

سالانه حدود 20 هزار کشتی در این مسیر دریایی که مدیترانه را به اقیانوس هند متصل می‌کند، تردد دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا شنبه 25 آذر تاکید کرد که حملات «خطرناک» حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری، «غیرقانونی» است و باید متوقف شود.

ارتش آمریکا روز گذشته اعلام کرد که حملاتی از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن، دو کشتی با پرچم لیبریا در تنگه باب‌المندب را هدف قرار دادند که موضوع تهدیدات علیه کشتی‌ها در آبراه‌های مورد هدف این گروه شبه‌نظامی را برجسته می‌سازد.

حوثی‌ها از ابتدای حملات زمینی اسرائیل به غزه تهدید کردند که در تلافی حملات اسرائيل به غزه، به حملات موشکی و پهپادی خود عليه تل‌آويو و حمله به کشتی‌های کشورهایی که با اسرائيل تجارت می‌کنند، ادامه خواهند داد.

هم‌زمان، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت که حوثی‌ها، تهدیدی آشکار علیه آزادی دریانوردی هستند.

سالیوان جمعه در جریان سفر به اسرائیل به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده با جامعه بین‌المللی و شرکای منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با این تهدید رایزنی می‌‌کند».

سالانه حدود 20 هزار کشتی در این مسیر دریایی که مدیترانه را به اقیانوس هند متصل می‌کند، تردد دارند.

در هفته‌های اخیر، حوثی‌ها، حملات خود را در نزدیکی تنگه باب المندب تشدید کرده‌ و ناوهای جنگی فرانسوی و آمریکایی که در حال گشت‌زنی در این آب‌ها هستند، چندین موشک و پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کردند.

تنگه باب المندب مسیری استراتژیک برای حمل و نقل دریایی است که شبه‌جزیره عرب را از آفریقا جدا کرده و حدود 40 درصد تجارت بین‌المللی از این تنگه عبور می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید