شیخ مشعل الاحمد الصباح با کارنامه‌ای امنیتی و نظامی امیر کویت شد

شیخ مشعل به مدت 13 سال (از سال1967 تا 1980) به عنوان رئیس بازرسی کل منصوب و این سازمان توسط او به اداره امنیت کشور کویت تبدیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به اعلام تلویزیون دولتی کویت، شنبه 25 آذر، شیخ مشعل الاحمد الصباح، ولی‌عهد این کشور، به جانشینی برادر ناتنی فقید خود، شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح، به عنوان امیر کشور کویت معرفی شد.

خبرگزاری رسمی کویت «کونا» شنبه اعلام کرد که هیئت وزیران کویت شیخ مشعل الاحمد الصباح را به جانشینی برادر ناتنی فقید او، به عنوان امیر کویت خطاب قرار داد.

دیوان امارت کویت بعد از ظهر شنبه از طریق تلویزیون رسمی از درگذشت شیخ نواف الاحمد الصباح، امیر 86 ساله این کشور خبر داد.

شیخ نواف، امیر فقید کویت که کمی بیش از سه سال قدرت در کشورش را بر عهده گرفته بود بر اثر بیماری و کهولت سن در بیمارستان درگذشت.

شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، هفدهمین امیر کویت، از زمان فارغ التحصیلی از کالج پلیس هندون در بریتانیا در سال 1960، با کارنامه‌ای از فعالیت‌های بیش از 56 ساله امنیتی و نظامی، وارد صحنه سیاسی شد.

شیخ مشعل، به مدت 13 سال (از سال1967 تا 1980) به عنوان رئیس بازرسی کل منصوب و این سازمان توسط او به اداره امنیت کشور کویت تبدیل شد.

او در 13 آوریل 2004 به عنوان معاون رئیس گارد ملی، در نهاد نظامی مستقلی از نیروهای ارتش و پلیس کویت که هدف از آن کمک به نیروهای مسلح و نهادهای امنیتی عمومی و کمک به تحقق اهداف دفاع ملی است، با درجه وزیر منصوب شد.

شیخ مشعل که از او به عنوان یکی از مهم‌ترین مقامات امنیتی کویت یاد می‌شود، بتدریج در پست‌های وزارت کشور ارتقاء یافت تا این‌که از سوی شیخ جابر در سال 2004 به عنوان معاون رئیس گارد ملی با درجه وزیر منصوب شد.

او تا 8 اکتبر 2020 که با توصیه برادرش شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت و بیعت پارلمان ملی کویت به مقام ولی‌عهدی رسید، با درجه وزیری در سمت معاونت ریاست گارد ملی باقی ماند.

شیخ مشعل الاحمد (27 سپتامبر 1940) در کویت به دنیا آمد و در میان خاندان حاکم کویت بزرگ شد. او هفتمین پسر شیخ احمد الجابر الصباح، امیر دهم کویت، است. مشعل برادر سه حاکم کویت: شیخ جابر الاحمد الصباح و شیخ صباح آل احمد الصباح و شیخ نواف الاحمد الصباح است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید