تاکید آمریکا و آلمان بر لزوم توقف حملات حوثی‌ها در دریای سرخ

جیک سالیوان در واکنش به حمله حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ گفت: حوثی‌ها تنها ماشه را می کشند اما ایران است که به آنها اسلحه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز شنبه 25 آذر در تماس با آنالنا بربوك وزیر خارجه آلمان بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و تضمین امنیت ناوبری تاکید کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که وزرای خارجه ایالات متحده و آلمان درباره ضرورت تامین نیازهای بشردوستانه در غزه و حفاظت از غیرنظامیان گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است که بلینکن و بربوك همچنین درباره نیاز به تلاش برای جلوگیری از گسترش درگیری در خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

در همین حال شرکت‌های حمل‌ونقل «مرسک» دانمارک و «هاپاگ-لوید» آلمان، عبور کشتی‌های خود در دریای سرخ را به دلیل حملات حوثی‌ها متوقف کردند.

حوثی‌ها از ابتدای حملات زمینی اسرائیل به غزه تهدید کردند که در تلافی حملات اسرائيل به غزه به حملات موشکی خود عليه تل‌آويو و حمله به کشتی‌های کشورهایی که با اسرائيل تجارت می‌کنند ادامه خواهند داد.

شرکت مرسک در بیانیه ای اعلام کرد، در پی حادثه‌ای که در آن کشتی «مرسک جبل‌طارق» هدف قرار گرفت و همچنین حمله جدید به یک ناو حامل کانتینر از همه کشتی‌های مرسک در منطقه که باید از تنگه باب‌المندب عبور کنند، خواست تا حرکت خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کنند.

شرکت هاپاگ-لوید نیز عبور کشتی‌های خود از دریای سرخ را «حداقل تا روز دوشنبه» به حالت تعلیق درآورد.

شرکت هاپاگ لوید در بیانیه‌ای اعلام کرد، حرکت کشتی‌های حامل کانتینر از طریق دریای سرخ را تا روز دوشنبه به حالت تعلیق در می‌آورد.

این شرکت افزود: «درباره این تصمیم و اینکه پس از روز دوشنبه چه خواهد کرد، بعدا اطلاع رسانی خواهد شد».

این شرکت با توضیح اینکه یکی از کشتی‌هایش هنگام حرکت در نزدیکی سواحل یمن هدف حمله قرار گرفت، تاکید کرد که این امر خسارت جانی نداشته است.

تصمیم مرسک پس از آن اتخاذ شد که شبه نظامیان حوثی هشدار دادند که در پاسخ به جنگ بین اسرائیل علیه غزه همه کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را در دریای سرخ و سواحل یمن هدف قرار خواهند داد.

حوثی‌ها روز جمعه اعلام کردند، دو کشتی کانتینری «ام اس سی الانیا» و «ام اس سی پلاتیوم» که در سواحل یمن به سمت اسرائیل در حرکت بودند را هدف قرار دادند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروی دریایی ارتش یمن عملیات نظامی علیه دو کشتی کانتینری «ام اس سی الانیا» و «ام اس سی پلاتیوم» که به سمت اسرائیل در حرکت بودند، انجام داد و این دو کشتی را با دو موشک دریایی مناسب هدف قرار داد.»

به گفته او، این دو کشتی پس از اینکه خدمه آنها از پاسخگویی به تماس‌ها و پیام‌های هشدار نیروهای دریایی یمن خودداری کردند، مورد هدف قرار گرفتند.

در واکنش به این عملیات یک مقام آمریکایی در وزارت دفاع به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما از حمله به این دو کشتی از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها و وقوع آتش سوزی و آسیب به دو کشتی در اثر این حمله آگاه هستیم».

در همین رابطه آژانس امنیت دریایی بریتانیا «UKMTO» نیز گزارش داد که یک کشتی مورد اصابت یک «شیء ناشناس» قرار گرفت و باعث وقوع آتش سوزی شد اما خسارت جانی در پی نداشت».

پیشتر، شرکت اطلاعاتی خصوصی «آمبری» آلمان اعلام کرده بود که شرکت کشتیرانی هاپاگ-لوید در بنادر اسرائیلی حیفا، تل آویو و اشدود دفاتر دارد.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه در واکنش به این حمله گفت: «حملات حوثی‌ها که کشتی‌های تجاری غیرنظامی را در دریای سرخ هدف قرار می‌دهند باید فورا متوقف شوند».

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت که حوثی‌ها یک تهدید ملموس برای آزادی دریانوردی هستند.

سالیوان روز جمعه در جریان سفر به اسرائیل به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده با جامعه بین المللی و با شرکای منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با این تهدید رایزنی می‌‌کند.»

او افزود: «حوثی‌ها ماشه را می کشند اما این ایران است که به آنها اسلحه می دهد.»

از سوی دیگر، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران روز چهارشنبه نسبت به استقرار نیروهای چندملیتی در دریای سرخ که از نظر او «منطقه تحت نفوذ تهران» است، هشدار داد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: «اگر در این حد تصمیم غیرمنطقی بگیرند، با مشکلات بزرگی مواجه خواهند شد».

در همین حال فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی نیز در پاسخ به سوالی درباره عواقب این حملات در دریای سرخ، گفت که «نگران خطر تشدید تنش» در منطقه است.

بن فرحان در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در اسلو افزود: «اوضاع منطقه ما بسیار پیچیده شده است و ما نیازی به درگیری‌های بیشتر نداریم. امیدواریم بتوانیم از هر گونه تشدید تنش جدید در منطقه خود جلوگیری کنیم».

سالانه حدود 20 هزار کشتی مسیر دریایی در دریای سرخ که دریای مدیترانه را به اقیانوس هند متصل می کند، عبور می‌کنند.

در هفته‌های اخیر، حوثی‌ها حملات خود را در نزدیکی تنگه باب المندب تشدید کرده‌اند.

تنگه باب المندب یک مسیر استراتژیک برای حمل و نقل دریایی، شبه جزیره عرب را از آفریقا جدا می‌کند و حدود 40 درصد تجارت بین المللی از این تنگه عبور می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید