ازسرگیری بمباران سنگین شمال و جنوب غزه؛ قطع کامل ارتباطات و اینترنت

ارتش اسرائیل از بیرون کشیده‌شدن جسد یک زن گروگان اسرائیلی نزد حماس، توسط نیروهای ویژه اسرائیل خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بمباران‌های سنگین اسرائیل، بامداد جمعه 24 آذر در بسیاری از مناطق نوار غزه در شمال و جنوب از سرگرفته شد و به گزارش خبرنگار «العربیه»، شبکه ارتباطات و اینترنت در نوار غزه، تقریباً به طور کامل قطع شده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که یکی از سربازانش در جریان نبردها در جنوب نوار غزه کشته شد.

این در حالی است که در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است، نیروهای ویژه، جسد ایلیا تولدانو، گروگان فرانسوی-اسرائیلی را در نوار غزه کشف و به اسرائیل منتقل کردند و پزشکی قانونی، هویت این گروگان را مشخص کرد.

از سویی خبرگزاری فلسطین جمعه گزارش داد که در حملات اسرائیل به خان یونس و رفح در جنوب نوار غزه در شامگاه پنج شنبه شب و سحرگاه امروز، دست‌کم 4 فلسطینی شامل کودکان کشته و شماری دیگر در خانه‌ای در المعسکرالغربی در غرب خان‌یونس زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های اسرائیلی، مجتمع مسکونی را در نزدیکی بیمارستان کویتی در رفح بمباران کردند که قربانیانی برجای گذاشت.

اسرائیل همچنین چندین محله در شهر خان یونس را با توپخانه بمباران کرد که منجر به کشته و زخمی شماری از فلسطینیان شد، اما خبرگزارس فلسطین، آمار دقیقی از کشته‌های این بمباران، ارائه نکرد.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه روز گذشته اعلام کرد که شمار قربانیان فلسطینی از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه به 18787 نفر و تعداد زخمی‌ها به 18787 افزایش یافته است.

تاکید سالیوان بر لزوم کاهش شدت حملات

از سویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، اعلام کرد که در دیدارهای پنجشنبه خود در اسرائیل، تاکیده کرد که حملات سنگین اسرائیل به نوار غزه باید ظرف چند هفته به مرحله‌ای با شدت کمتر انتقال یابد. او افزود که این تاکید، یک ضرب‌الاجل نیست و واشینگتن ضرورت ادامه حملات را درک می‌کند اما به گفته او، «باید از شدت حملات، کاسته شود».

«سی‌بی‌اس نیوز» به نقل از دو مقام مسئول آمریکایی آورد که اسرائیل به آمریکا اطلاع داده است، مرحله کنونی، شامل حملات هوایی شدید و عملیات زمینی گسترده در نوار غزه، ظرف دو یا سه هفته پایان خواهد یافت و راه در برابر اجرای ضربات با دقت بیشتر، گشوده خواهد شد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از سالیوان در اظهارات تلویزیونی شامگاه پنجشنبه او نوشت که به باور واشینگتن، «کرانه باختری و غزه باید تحت رهبری یک حاکمیت اصلاح‌شده فلسطینی، به هم مرتبط شوند».

او افزود: «این کار نیاز به اجرای فرآیند اصلاح و به‌روزرسانی شیوه حاکمیت دولت خودگردان داشته و همچنین مشارکت دیگر کشورهای منطقه از طریق ارائه کمک های مالی و سایر انواع حمایت نیز مورد نیاز است».

به گفته سالیوان، «کرانه باختری و غزه باید تحت حاکمیت رهبری قرار بگیرند که تهدیدی برای اسرائیل ایجاد نکند و ما در این مورد کاملا مصمم هستیم».

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پی دیدار با سالیوان تاکید کرد، تل‌آویو اکنون بیش از هر زمان دیگر نسبت به ادامه نبرد تا نابودی حماس و تحقق پیروزی کامل، مصمم است».

تاکید حماس بر برخوردی باز

از سوی دیگر حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد در قبال تلاش‌هایی که «به تشکیل مرجعیت ملی در مسیر احیای حقوق ملی مردم ما و ایجاد کشور مستقل فلسطینی با پایتختی قدس بیانجامد»، برخوردی باز دارد اما در عین حال تاکید کرد که مذاکره با اسرائیل در خصوص مبادله گروگان‌ها، تنها پس از توقف کامل جنگ علیه غزه، انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید