وقوع انفجار در نزدیکی یک کشتی در تنگه باب المندب

مرکز عملیات دریایی بریتانیا بدون ارائه جزئیات بیشتر به کشتی‌ها توصیه کرده تا احتیاط لازم را اتخاذ و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز عملیات تجاری وابسته به نیروی دریایی بریتانیا پنج‌شنبه 23 آذر اعلام کرد پیامی از یک کشتی در تنگه باب المندب دریافت کرده مبنی بر این‌که انفجاری در فاصله 50 متری از آن به وقوع پیوسته است.

این مرکز عملیات دریایی بریتانیا همچنین گفت نهادی که خود را «نیروی دریایی یمن» معرفی کرده به یک کشتی دستور داده تا مسیر خود را به سمت یمن تغییر دهد.

مرکز عملیات دریایی بریتانیا اما جزئیات بیشتری در مورد این حادثه ارائه نکرده است، اما به کشتی‌ها توصیه کرده تا احتیاط لازم را اتخاذ و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.

اندکی پیش از آن، این مرکز در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) گزارش داده بود که مقامات در حال بررسی حادثه‌ای هستند که در پیرامون تنگه باب المندب در سواحل یمن رخ داده است. این مرکز سپس اعلام کرد که گزارش‌هایی را درباره وقوع حادثه دیگری در دریای عرب دریافت کرده است.

مقامات بریتانیایی، چهارشنبه 22 آذر، گزارشی مبنی بر اینکه یک کشتی تجاری توسط یک قایق مسلح کوچک در غرب بندر حدیده یمن مشرف به دریای سرخ تحت تعقیب قرار گرفته دریافت کردند.

در همین راستا گزارش شده که این قایق سه سرنشین مسلح داشته که پس از تبادل آتش با خدمه امنیتی کشتی تجاری با استفاده از سلاح‌های سبک، منطقه را ترک کردند.

فرماندهی مرکزی آمریکا، پنج‌شنبه 23 آذر، اعلام کرد که روز گذشته یکی از ناوشکن‌های آن به تماس اضطراری نفتکشی که با پرچم جزایر مارشال در دریای سرخ برافراشته بود، پاسخ داد و اعلام کرد که مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفته است.

بنا به گزارش «سنتکام» این حمله شبه‌نظامیان حوثی با شکست مواجه شده و ناو جنگی آمریکایی یک پهپاد که آن نفتکش را هدف گرفته بود را سرنگون کرده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در پلتفرم «X» اضافه کرد که شبه‌نظامیان حوثی سعی کردند با قایق‌های تندرو به نفتکش نزدیک شده و آن را به کنترل گیرند، اما موفق به این کار نشدند.

در این بیانیه همچنین آمده است که حوثی‌ها پس از اینکه نتوانستند کشتی را کنترل کنند، دو موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت نفت‌کش یادشده شلیک کردند اما موفق به اصابت آن نشدند.

پیش از آن ناوشکن «یو اس اس میسون» نیز در پاسخ به یک تماس اضطراری «در دفاع از خود» یک هواپیمای بدون سرنشین را که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها به سمت آن پرتاب شده بود، سرنگون کرده است. این در حالی است که به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، این حمله حوثی‌ها هیچ گونه خسارت جانی یا مالی در پی نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید