وزیر انرژی سعودی: بیانیه پایانی اجلاس «COP 28» بر صادرات نفت ما تاثیر نمی‌گذارد

عبدالعزیز بن سلمان: توافق حاصل در چارچوب کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل به هر کشوری این امکان را می‌دهد تا روشی متناسب با حفظ منافع خود در‌پیش گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی، با اشاره به مشارکت تیمی تکامل یافته از سعودی در رایزنی‌های اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در امارات متحده عربی، گفت که بیانیه پایانی صادره از «COP 28» بر صادرات نفت یا ظرفیت فروش نفت کشورها تاثیری ندارد.

وزیر انرژی سعودی در مصاحبه با «العربیه بیزینس» با بیان این‌که «متن بیانیه نهایی «کاپ 28» کلمه به کلمه مورد بررسی قرار گرفت»، خاطرنشان کرد که این توافق حذف فوری یا تدریجی سوخت‌های فسیلی را تصریح نمی‌کند، بلکه به یک «فرآیند تحول» اشاره دارد.

به گفته عبدالعزیز بن سلمان، ایده «حذف فوری یا تدریجی سوخت‌های فسیلی» دفن و به فراموشی سپرده شده است.

بن سلمان در ادامه گفت: «متون توافق‌نامه «COP 28» باید به صورت یکپارچه در نظر گرفته شود، چرا که به هر کشوری این حق را می‌دهد که روشی مبتنی بر تامین منافع خود را انتخاب کند.»

وزیر انرژی سعودی همچنین بر پیشبرد تلاش‌ها و اجرای برنامه‌های کشورش به‌منظور کاهش استفاده از کربن در محصولات آن تاکید کرد.

نماینده سعودی شرکت‌کننده در اجلاس «COP 28» از توافقی که چهارشنبه 22 آذر، حاصل شده استقبال کرد. او اما در عین حال مجددا بر موضع کشور تولیدکننده نفت خود مبنی بر ضرورت کاربرد همه فناوری‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای تاکید کرد.

این نماینده سعودی ضمن تحسین نتایج مذاکرات، گفت نتایج حاصله «نشان می‌دهد مسیرهایی متفاوت به ما این امکان را می‌دهد تا هدف 1.5 درجه سانتی‌گراد را مطابق با ویژگی‌های هر کشور و در چارچوب توسعه پایدار محقق کنیم.»

خبرگزاری «رویترز» نیز از این نماینده سعودی نقل کرد که گفته باید از هر فرصتی جهت کاستن از گازهای گلخانه‌ای بدون در نظر گرفتن منبع آن استفاده و همه فناوری‌ها برای تحقق این هدف بکار گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید