نتانیاهو: اجازه تبدیل غزه پس از جنگ به «فتحستان» را نخواهم داد

حسین الشیخ: به نتانیاهو می‌گوییم که [توافقات] اسلو از جنین تا رفح زیر یورش تانک‌های اسرائیل مرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ در نوار غزه برای شصت و هفتمین روز ادامه دارد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، سه‌شنبه 21 آذر، بار دیگر بر مخالفت خود با بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطینی تحت حمایت غرب به رهبری محمود عباس، به نوار غزه تاکید کرده و در این‌باره گفت: «غزه پس از جنگ حماسستان یا فتحستان نخواهد شد.»

نخست‌وزیر اسرائیل، طی یک سخنرانی تلویزیونی که دفترش منتشر کرد، در اشاره به توافق‌نامه صلح اسلو میان اسرائیل و سازمان آزادی‌بخش فلسطین که در سال 1993 امضا شده بود، گفت: «اجازه بازگشت اسرائیل به اشتباه توافقات اسلو و تبدیل شدن غزه پس از جنگ به «فتحستان» را نخواهم داد. غزه پس از جنگ از سوی طرف‌ حامی یا تامین‌‌کننده مالی تروریسم اداره نخواهد شد.

اختلاف با واشنگتن

وی با بیان این‌که واشینگتن کاملا از عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه برای نابودی حماس و آزادسازی گروگان‌ها حمایت می‌کند، گفت: با فشارهای غربی برای متوقف کردن جنگ علیه حماس مواجه‌ایم. همچنین با آمریکا درباره مرحله بعد حماس تفاوت نظر داریم و امیدواریم به زودی به توافقی برسیم.

پاسخ جنبش «فتح» به نتانیاهو

از سویی، حسین الشیخ، دبیرکل سازمان آزادی‌بخش فلسطین، «فتح» (ساف) سه‌شنبه 21 آذر، گفت: «بیانیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که توافق‌نامه اسلو را با آنچه در 7 اکتبر اتفاق افتاد یکسان می‌داند، تأیید می‌کند که جنگ او علیه همه فلسطینی‌ها است.»

دبیرکل سازمان آزادی بخش فلسطین در پلتفرم «ایکس» نوشت: «ما به نتانیاهو می‌گوییم که اسلو زیر تانک‌هایش که تمام شهرها، روستاها و اردوگاه‌های ما از جنین تا رفح را در نوردیده‌اند، جان باخت.»

توافقات اسلو

شایان ذکر است که «توافق اسلو» در سال 1993، به ویژه در 13 سپتامبر، در کاخ سفید بین یاسر عرفات و اسحاق رابین با حضور بیل کلینتون امضا شده بود.

توافق موقت منجر به تاسیس تشکیلات خودگردان فلسطین شد و به آن اختیارات محدودی بر بخش‌هایی از کرانه باختری و نوار غزه، مناطقی که توسط اسرائیل در جنگ 1967 اشغال شد، اعطا کرد، در حالی که این توافق راه را برای به رسمیت شناختن متقابل بین اسرائیل و سازمان آزادی‌بخش فلسطین هموار کرد.

پس از امضای توافق‌نامه اسلو، امیدهای فلسطین و اسرائیل برای امکان دستیابی به صلح پایدار و عادلانه بین دو طرف افزایش یافت، اما پس از سی سال این امیدها از بین رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید