مقامات رسمی یمن: حملات حوثی‌ها در دریای سرخ در اجرای برنامه‌های ایران انجام می‌شود

مشاور سیاسی و رسانه‌ای نخست‌وزیر یمن: اقدامات گروه حوثی، تنها با هدف تحریک نوعی تنش در دریای سرخ و باب‌المندب و ممانعت از رسیدن کشتی‌ها به بنادر اسرائیل و نه محاصره اسرائیل آنطور که این گروه ادعا می‌کند، انجام می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به موازات تشدید حملات شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ و تهدیدات آنها برای کشتیرانی بین‌المللی، نجیب غلاب، معاون وزارت اطلاع‌رسانی یمن، مدعی شد که اقدامات حوثی‌ها در دریای سرخ، هیچ ارتباطی با آنچه در نوار غزه می‌گذرد، ندارد.

غلاب، چهارشنبه 22 آذر، در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد: «این حملات چیزی جز اجرای برنامه‌های ایران نیست که به‌کلی با منافع یمن بی‌ارتباط است».

غلاب، تاثیر این حملات بر منازعه اسرائیل - فلسطین را بسیار ناچیز و عملا بی‌فایده دانست که می‌تواند یمن را درگیر مخاطرات بسیار کند.

به نظر معاون وزارت اطلاع‌رسانی یمن، هدف این حملات، پیاده‌کردن رویکرد ایران برای شکست روند صلح در منطقه است.

علی الصراری، مشاور سیاسی و رسانه‌ای نخست‌وزیر یمن نیز در اظهاراتی به خبرگزاری «العالم‌العربی»تاکید کرد: «اقدامات گروه حوثی، تنها با هدف تحریک نوعی تنش در دریای سرخ و باب‌المندب و ممانعت از رسیدن کشتی‌ها به بنادر اسرائیل و نه محاصره اسرائیل آنطور که این گروه ادعا می‌کند، انجام می‌گیرد».

کسب برخی دستاوردهای سیاسی

الصراری افزود: حوثی‌ها با «سوءاستفاده از هیجان هیستریک فزاینده در منطقه عربی و خشم ناشی از جنگ اسرائیل علیه غزه، می‌کوشند برخی دستاوردهای سیاسی را به عنوان جانب‌داری از فلسطین و مشارکت در نبرد غزه برای خود رقم بزنند در حالی که واقعیت، به‌کلی متفاوت است».

این انتقادات در پی اعلام مسئولیت حوثی‌ها در قبال حمله جدید روز گذشته به نفتکشی با پرچم نروژ و تهدیدهای این گروه علیه کشتی‌ها و ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ، مطرح شد.

این گروه همچنین طی اقداماتی با پرتاب پهپاد و موشک‌های بالستیک به سوی اسرائیل، می‌کوشند خود را به عنوان حامی گروه‌های فلسطینی در جنگ غزه، نشان بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید