دولت خودگردان فلسطین از بایدن خواست «گفته‌هایش» را به «عمل» تبدیل کند

بایدن ضمن انتقاد از رویکرد تندروانه دولت نتانیاهو، خواستار تغییر کابینه او شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از تاکید جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بر پایبندی خود به راه حل دو کشوری، دولت خودگردان فلسطین از این اظهارات استقبال کرد.

وزارت خارجه فلسطین چهارشنبه 22 آذر در بیانیه‌ای از بایدن خواست تا گفته‌هایش را به عمل و نقشه راه الزام‌آور به منظور احیای امید به برقراری صلح، تبدیل کند.

وزارت خارجه فلسطین در بیانیه خود همچنین از اظهارات و مواضع سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در تاکید بر وحدت کرانه باختری و نوار غزه و برخورداری دولت خودگردان ملی فلسطین از مشروعیت حاکمیت بر خاک فلسطین و مردم آن، استقبال کرد.

این وزارتخانه با تائید درستی این مواضع، خاطرنشان کرد که حل وفصل منازعه از طریق گفت‌وگوهای سیاسی، امکان‌پذیر است که به چرخه جنگ‌ و خشونت خاتمه داده و امنیت و ثبات را برای منطقه و جهان ایجاد کند.

آتش‌بس فوری

سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» نیز از زبان حسین الشیخ، دبیر کل خود از بایدن خواست این گفته‌ها را به عمل تبدیل کند و این کار را با فراخوان برای آتش‌بس فوری در نوار غزه، آغاز کند.

الشیخ در توئیت خود در «ایکس» افزود که سخنان روز گذشته بایدن باید با طرح نقشه سیاسی فراگیر مبتنی بر مصوبات سازمان ملل و قانون بین‌المللی، پایان اشغالگری و برپایی کشور مستقل فلسطین، به عمل تبدیل شود.

انتقادات بایدن

بایدن روز گذشته در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در واشینگتن هشدار داد که اسرائیل در نتیجه جنگ خود علیه غزه، در حال ازدست‌دادن حمایت بین‌المللی است.

بایدن همچنین ضمن انتقاد از رویکرد تندروانه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، خواستار تغییر کابینه او شد و درعین حال تاکید کرد که هیچ راه حلی برای این منازعه جز از طریق راه حل دوکشوری، وجود ندارد.

از سویی نتانیاهو به‌رغم اذعان به وجود اختلافات میان خود و واشینگتن، پایبندی مطلق دولتش در مخالفت با بازگشت به توافقنامه اسلو را مورد تاکید قرار داد.

اختلاف نظر میان نتانیاهو و رئیس جمهوری آمریکا به پیش از آغاز جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه بازمی‌گردد اما جنگ جاری، بر شدت این اختلافات افزود.

توافقی میان دو طرف در مورد مرحله پس از عملیات نظامی در نوار غزه و این که چه کسی حاکمیت این منطقه را در دست خواهد گرفت، وجود ندارد، به ویژه که نخست‌وزیر کنونی اسرائیل تا این لحظه با حاکمیت دولت خودگردان فلسطین بر غزه بعد از حماس، مخالفت می‌کند.

به نظر دولت بایدن، راه حل دوکشوری، قابلیت اجرای بیشتری پیداکرده است در حالی که این راه حل از دید نتانیاهو، دفن شده و قابل احیا نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید