توافق تاریخی در پایان نشست «کاپ 28» درباره توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی

این گذار از سوخت‌های فسیلی به گونه‌ای خواهد بود که در سال 2050، انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان به صفر خالص برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان نزدیک به 200 کشور شرکت‌کننده در مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد«کاپ 28»، چهارشنبه 22 آذر در دبی، توافق کردند که جهان باید از استفاده از سوخت‌های فسیلی عبور کند که گام مهمی در جهت تغییر نحوه تامین انرژی جهان است.

سلطان الجابر، رئیس همایش «کاپ 28»پس از بیش از دو هفته بحث و گفت‌وگو در دبی، این متن را مورد بحث قرار داد. در این گفت‌وگوها، کشورها در جست‌وجوی راه‌هایی بودند که از طریق آن، جهان بتواند، توقف افزایش دمای زمین تا 1.5 درجه سانتی‌گراد از دوران پیش از انقلاب صنعتی را متعهد شود.

در این گفت‌وگوها، نظرات میان طرف‌های خواستار حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و طرفداران ادامه مصرف نفت، گاز و زغال سنگ، تقسیم شد.

حل و فصل جدید در بامداد چهارشنبه پس از مخالفت جهانی با آنچه که چند روز قبل پیشنهاد شده بود، مطرح شد.

پیشنهاد جدید تا مرز«حذف تدریجی» سوخت‌های فسیلی که بیش از 100 کشور خواستار آن هستند، پیش نمی‌رود بلکه در عوض خواستار« انتقال از سوخت فسیلی در سیستم‌های انرژی به شکلی منصفانه، منظم و عادلانه و تسریع کار در این دهه بحرانی» شده است.

این گذار به گونه‌ای خواهد بود که در سال 2050، انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان به صفر خالص برسد، اما فضایی را برای مانور کشورهایی مانند چین فراهم می‌کند تا تدریجا به این استاندارد برسند.

ایمون رایان، وزیر محیط زیست ایرلند، گفت: «جهان در حال سوختن است و ما باید هم‌اکنون اقدام کنیم».

جلسات فشرده با تمامی فرستادگان تا ساعات اولیه بامداد چهارشنبه در پی نارضایتی برخی از کشورها با محتوای سند اولیه ریاست کنفرانس و اجتناب از فراخوان اقدام برای توقف گرمایش زمین، ادامه یافت.

ریاست کنفرانس سپس در بامداد چهارشنبه، سند جدیدی به نام «ارزیابی جهانی» را به نمایندگان حدود 200 کشور ارائه کرد.

این سومین متن ارائه شده طی دو هفته است که در 21 صفحه تدوین شده و در آن دو بار به «سوخت‌های فسیلی»، اشاره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید