اسرائیل به‌رغم فشارهای بین‌المللی بر ادامه جنگ در نوار غزه تاکید کرد

ایلی کوهن: تل‌آویو چه با حمایت بین‌المللی یا بدون حمایت آن به جنگ علیه حماس ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه تشدید درگیری‌ها و ادامه تنش‌‌ها و نگرانی فزاینده از گسترش دامنه جنگ در منطقه و همزمان با فشارهای داخلی و بین‌المللی بر مقامات تل‌آویو و فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه چهارشنبه 22 آذر، تاکید کرد که به‌رغم فشارهای بین‌المللی هیچ چیزی کشورش را از پیشبرد جنگ تا پایان باز‌نخواهد داشت.

ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل نیز تاکید کرد که موافقت با پیشنهاد برقراری آتش‌بس در این مرحله یک اشتباه محض است و اسرائیل با یا بدون حمایت جامعه جهانی به جنگ خود علیه حماس ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه اسرائیل با بیان این‌که «تل‌آویو چه با حمایت بین‌المللی یا بدون حمایت آن به جنگ علیه حماس ادامه خواهد داد»، افزود: «آتش‌بس در مرحله فعلی هدیه‌ای به سازمان تروریستی حماس خواهد بود و به آن اجازه می‌دهد تا دوباره مردم اسرائیل را تهدید کند.»

به گزارش «رویترز»، کوهن همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا برای حفاظت از مسیرهای کشتیرانی جهانی «به طور موثر و قاطعانه» عمل کنند.

چراغ سبز به اسرائیل

در همین راستا، لیور بن دور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت که ایالات متحده همچنان برای ادامه جنگ در غزه به اسرائیل چراغ سبز نشان می‌دهد، و اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که در آن از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل انتقاد کرده، تنها توصیه‌ای برای موفقیت آن است.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل، افزود: «ما باید به سخنان جامع دولت آمریکا گوش کنیم، چرا که هنوز در جنگ علیه تروریسم در غزه به اسرائیل چراغ سبز نشان می‌دهد و تمام ابزارهای جنگی مورد نیاز تل‌آویو را فراهم می‌کند. واشینگتن از اهمیت مبارزه با تروریسم و از بین بردن کانون‌های تروریستی در غزه آگاه است.»

بن دور، همچنین گفت: «ایالات متحده می‌داند که هرگونه صحبت در مورد برنامه‌های سیاسی آینده، راه‌حل‌های سیاسی احتمالی و ترتیبات اداری و شهرک‌سازی آینده در غزه بدون حذف نظامی و اقتدارگرایانه حماس امکان پذیر نخواهد بود».

توصیه‌های آمریکا

این سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از توصیف اظهارات بایدن به عنوان «انتقاد» پرهیز کرد و گفت که این اظهارات «از تمایل ایالات متحده برای ارائه مشاوره به اسرائیل ناشی می‌شود و در چارچوب درخواست و انتظار مکرر آمریکا از اسرائیل برای مدیریت هوشمندانه جنگ به منظور اجتناب از کاهش حمایت افکار عمومی از آن است.»

او در این باره تصریح کرد: «واشینگتن به ما توصیه می‌کند و به ما دیکته نمی‌کند، چرا که قصد دارد اسرائیل به اهداف این جنگ برسد و از همه این اهداف حمایت می‌کند».

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم همه ما در این ماموریت موفق باشیم، نه تنها به خاطر اسرائیل یا به خاطر دولت آمریکا، بلکه به خاطر فلسطینی‌هایی که از حماس و جهاد ناراضی هستند، و خواهان حفظ امکان بازگشت به گفت‌وگو درباره راه‌حل سیاسی با اسرائیل هستند».

اهمیت ندادن به قطعنامه مجمع عمومی

لیور بن دور، در ادامه گفت: «ایالات متحده می‌خواهد طرف فلسطینی خواهان راه‌حل را تقویت کند، نه تنها به خاطر اسرائیل و آمریکا، بلکه به خاطر کشورهای عربی نیز که خواهان برقراری امنیت و ثبات در منطقه هستند و به اهمیت کاهش توانمندی‌های سازمان‌های تروریستی پی ببرند.»

وی همچنین قطعنامه فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس را کم‌اهمیت دانست و گفت به این معنی نیست که اسرائیل حمایت بین‌المللی را از دست داده است.

این سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در ادامه گفت: «مجمع عمومی علاوه بر کشورهای غیرمتعهد که مواضع آنها از قبل مشخص است، شامل عضویت 53 کشور اسلامی و عربی است یعنی بیش از یک سوم اعضای مجمع که به طور خودکار علیه اسرائیل رای می‌دهند.»

شایان ذکر است که رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه، با تاکید بر ضرورت تغییر در کابینه نتانیاهو، گفت دولت اسرائیل به‌دلیل ادامه بمباران گسترده و بی‌رویه نوار غزه در حال از دست دادن حمایت‌هایی است که از آن به عمل آمده بود. بایدن طی مراسمی برای تامین مالی کمپین انتخاباتی خود در واشینگتن از نتانیاهو خواست تغییراتی در دولت راست‌گرای تندرو خود انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید