گزارش رسانه‌های اسرائیلی از مذاکرات قریب‌الوقوع برای توافق جدید آزادی گروگان‌ها

محمود المرداوی: تا زمانی که جنگ متوقف نشود، هیچ‌گونه مذاکراتی به‌منظور آزادی اسرای اسرائیلی و گروگان‌ها صورت نخواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه بیستم آذر اعلام کرد تصمیمی مبنی بر بازگشایی دو گذرگاه «کرم ابوسالم» و «نیتسانا» صادر شده تا ضمن تسریع در عملیات تفتیش امنیتی امکان ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه، فراهم شود.

از سوی دیگر رسانه‌های اسرائیلی به نقل از یک منبع عالی رتبه گزارش دادند که گفته تلاش‌ها برای مذاکره جهت دست‌یابی به توافق جدیدی برای آزادی گروگان‌ها میان اسرائیل و جنبش حماس در نوار غزه احتمالا «به‌زودی» آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی» روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از «شبکه 12» اسرائیل نوشت که توافق جدید شامل زنان، مجروحان و افراد بیمار و سالمند خواهد شد.

این منبع که روزنامه اسرائیلی هویت او را فاش نکرده است، گفت:« شرایط برای وضعیتی که بتوان از طریق آن تدوین توافق جدیدی را آغاز کرد از دیدگاه حماس و اسرائیل فراهم شده است».

به گفته این روزنامه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که «دست‌یابی به توافق جدید در هفته آینده بعید به‌نظر می‌آید، اما اسرائیل در میانه فشارهای نظامی بر حماس، خواهان گشودن در به روی توافقی احتمالی است».

محمود المرداوی، یکی از رهبران جنبش حماس دوشنبه تاکید کرد که در شرایط کنونی هیچ‌گونه مذاکره‌ای درباره وقفه‌هایی در جنگ یا توافق‌هایی برای تبادل گروگان‌ها با اسرائیل وجود ندارد.

المرداوی در گفت‌وگو با خبرگزاری «العالم العربی» گفت:« تا زمانی که جنگ متوقف نشود، هیچ‌گونه مذاکراتی درباره آزادی اسرای اسرائیلی و گروگان‌ها صورت نخواهد گرفت».

بازگشایی دو گذرگاه

در تحولی تازه ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه بیستم آذر اعلام کرد تصمیمی مبنی بر بازگشایی دو گذرگاه «کرم ابوسالم» و «نیتسانا» صادر شده تا ضمن تسریع در عملیات بازرسی امنیتی، امکان ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتری به نوار غزه فراهم شود.

در بیانیه صادره از سوی ارتش اسرائیل آمده است:«پس از رایزنی‌های امنیتی امروز[دوشنبه] تصمیم گرفته شد که عملیات تفتیش امنیتی کاملی در دو گذرگاه نیتسانا و کرم ابوسالم انجام شود».

در بیانیه وزارت دفاع اسرائیل، هدف از ازسرگیری فعالیت این دو گذرگاه، «بهبود توانایی‌ها و حجم عملیات تفتیش امنیتی کمک‌های بشردوستانه‌ای اعلام شد که قرار است از طریق گذرگاه رفح در مرز میان مصر و غزه برای ساکنان باریکه غزه وارد شود».

در ادامه همچنین توضیح داده شده که «کامیون‌های با محموله‌های آب، غذا و امدادهای پزشکی و لوازم پناهگاهی در گذرگاه نیتسانا و گذرگاه کرم ابوسالم مورد تفتیش قرار خواهند گرفت و از آنجا از طریق گذرگاه رفح به سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی در نوار غزه ارسال خواهند شد».

همچنین تاکید شده که هیچ‌گونه کمک‌های امدادی از اسرائیل به نوار غزه وارد نخواهد شد و همه کمک‌های انسانی تنها از طریق گذرگاه رفح در مرز با مصر انجام خواهد شد.

اخیرا فراخوان‌هایی بین‌المللی و از جمله آن آژانش امدادرسان سازمان ملل متحد «آنروا» از اسرائیل خواستند تا با توجه به نیازهای بسیار زیاد ساکنان نوار غزه که ظرفیت محدود گذرگاه مرزی رفح با مصر جوابگوی آن نیست، گذرگاه کرم ابوسالم را برای تسریع روند بازرسی کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه‌ای که به نوار غزه ارسال می‌شوند، بازگشایی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید