هشدار «سیا» به دولت السودانی درباره ادامه حملات به پایگاه‌های آمریکایی در عراق

منصور، از مرکز مطالعات «چتم هاوس»: هم تهران و هم بغداد تاکنون خط مشی روشنی را با این مفاد که عراق نمی‌تواند به زمین بازی برای تضعیف ثبات دولت السودانی تبدیل شود، حفظ کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تکرار حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه، به‌رغم تهدیدهای آمریکا و واکنش محدود آن تا این لحظه، انتقادات و نارضایتی‌ها در حال افزایش است.

به گزارش «اسوشیتدپرس»، یک مقام عراقی فاش کرد که ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، در سفر اخیر خود به منطقه به محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق نسبت به «پیامدهای وخیم» عدم اقدام برای توقف این حملات، هشدار داد.

به گفته یک مقام آگاه آمریکایی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز چند روز پیش به السودانی اطلاع داد که واشینگتن از مقامات عراقی انتظار دارد، اقدامات بیشتری برای جلوگیری از چنین حملاتی انجام دهند و بر این باور است که آنها توانایی انجام این کار را دارند.

طبق گفته دو مقام عراقی، بلینکن ضمن طرح این انتقاد که بغداد به اندازه کافی برای پیگرد قانونی افراد دخیل در این حملات اقدام نکرده، به نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که کشورش راسا با این موضوع تعامل خواهد کرد.

اجتناب ایران از واکنش تند آمریکا

از سویی رناد منصور، تحلیلگر سیاسی، بر این باور است که ایران همچنان در تلاش است تا این حملات را زیر سطحی نگه دارد که ممکن است واکنش تند آمریکا را درپی داشته باشد.

منصور، پژوهشگر مرکز مطالعات «چتم هاوس»، افزود: «هم تهران و هم بغداد تاکنون خط مشی روشنی را با این مفاد که عراق نمی‌تواند به زمین بازی برای تضعیف ثبات دولت السودانی تبدیل شود، حفظ کرده‌اند».

به گفته منصور، این خط مشی تا حدودی ناشی از نقش عراق در ارسال پیام میان واشینگتن و تهران است؛ به‌ویژه که شخص السودانی، در مواردی، حامل این پیام‌ها است.

السودانی هفته گذشته، پس از حمله بزرگی که اطراف سفارت آمریکا در بغداد، هدف قرار داد، بر پایبندی دولت خود به حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و همچنین کارکنان هیئت اعزامی ائتلاف بین‌المللی و تأسیسات آن تاکید کرده و متعهد شد که عوامل این حملات را تحت پیگرد قرار داده و دستگیر کند.

این در حالی است که کشورهای غربی و منطقه‌ای از گسترش دامنه منازعه جاری در منطقه؛ به‌ویژه با ورود حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن به خط درگیری‌های اسرائیل و حماس، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید