نتانیاهو: وقوع جنگ با حاکمیت خودگردان فلسطین محتمل است

نخست‌وزیر اسرائیل: توافق صلح اسلو، یک فاجعه و اشتباهی اساسی بود که ضدصهیونیست‌ترین و یهودستیزترین افراد را به اینجا آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد که وقوع جنگی موازی در کرانه باختری، امری محتمل است.

نتانیاهو، دوشنبه 20 آذر، در جلسه محرمانه کمیته روابط خارجی و امنیت «کنست» اسرائیل گفت که سناریوی وقوع جنگ نیروهای امنیتی فلسطین در کرانه باختری و ارتش اسرائیل، روی میز دولت و دستگاه‌های امنیتی قرار دارد.

سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل سه‌شنبه 21 آذر به نقل از نتانیاهو آورد که در صورت وقوع این احتمال، آمادگی لازم تدارک دیده می‌شود.

در این جلسه غیرعلنی، نتانیاهو در پاسخ به اعضای کنست در مورد احتمال وقوع این سناریو، با تاکید بر این که «این سناریو برای ما شناخته‌شده و روی میز است»، افزود: «کابینه و دستگاه امنیتی در این خصوص گفت‌وگو دارند تا در صورت وقوع آن، بالگردها ظرف چنددقیقه در آسمان باشند».

نتانیاهو در همان جلسه ضمن حمله به توافقنامه صلح اسلو با فلسطینی‌ها، آن را یک فاجعه و «اشتباهی اساسی» دانست و مدعی شد که این توافق، «ضدصهیونیست‌ترین و یهودستیزترین افراد را به اینجا آورد».

تنش در کرانه باختری

این اظهارات در حالی مطرح شد که شهر جنین سه‌شنبه بار دیگر شاهد تشدید حملات اسرائیل بود که طی آنها 4 نفر کشته شدند.

بنا بر آمار وزارت بهداشت فلسطین، از زمان آغاز جنگ غزه، 275 فلسطینی در کرانه باختری کشته شدند.

همچنین 3 هزار غیرنظامی فلسطینی در حملات متعدد نیروهای اسرائیلی به کرانه باختری، دستگیر شدند.

تعرض شهرک‌نشینان اسرائیلی به فلسطینیان و املاک و محصولات کشاورزی آنها نیز در این منطقه افزایش یافته تا حدی که آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی تهدید کردند، تحریم‌هایی را در مورد شهرک‌نشینان اسرائیلی، شامل ممنوعیت صدور ویزا برای آنها، اعمال خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید