منابع العربیه: اسرائیل با حفظ مراکز دیدبانی مرزی حزب‌الله در جنوب لبنان موافقت کرد

گانتز به بلینکن: اسرائیل خواستار تغییر وضعیت موجود در مرز با لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» دوشنبه 20 آذر، با اعلام این که اسرائیل، میانجی‌گران بین‌المللی را از پیش‌شرط‌های خود در مورد وضعیت لبنان مطلع کرده، افزودند ممکن است توافقی قریب‌الوقوع در این زمینه حاصل شود.

به گفته این منابع، اسرائیل موافقت کرد که حزب الله، برخی از مراکز دیدبانی مشترک با ارتش لبنان و نیروهای فرانسوی را در جنوب لبنان؛ به‌ویژه در جنوب رودخانه لیطانی، حفظ کند.

اسرائیل بر ضرورت استقرار ارتش لبنان در مرزهایش با لبنان «در تمامی نقاط»، در کنار نیروهای فرانسوی در چارچوب «نیروهای بین‌المللی»، تاکید ورزید.

اسرائیل همچنین تاکید کرد که در منطقه جنوب رودخانه لیطانی، سلاح باید صرفا در اختیار ارتش لبنان باشد.

به گفته میانجی‌های بین‌المللی، «ضمانت آمریکایی» وجود دارد که اسرائیل هیچ عملیات یا حمله‌ای به جنوب لبنان انجام نخواهد داد. همچنین اسقرار نیروهای آمریکایی در سمت اسرائیلی مرز نیز پیشنهاد شده است.

بنی گانتز، از اعضای کابینه جنگ اسرائیل، امروز طی تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با این بیان که اسرائیل خواستار تغییر وضعیت کنونی در مرز با لبنان است، افزود: «دولت لبنان باید برای متوقف‌کردن حملات حزب‌الله تحت‌الحمایه ایران، زیر فشار گذاشته شود و این گروه را از مرزها دور سازد».

احتمال بروز خطای محاسباتی

از سویی نیروی حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان «یونیفیل» در بیانیه ای اعلام کرد: «احتمال خطای محاسباتی که منجربه درگیری گسترده‌تر شود، در حال افزایش است».

در جریان درگیری‌های مرزی میان اسرائیل و حزب‌الله، تا این لحظه 120 نفر شامل 85 عضو حزب‌الله و 16 غیر نظامی در لبنان و 7 سرباز و 4 غیر نظامی در اسرائیل، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید