حمله موشکی حوثی‌ها به یک نفتکش نروژی در باب‌المندب

در هفته اول ماه جاری، سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفتند که باعث شد ناوشکن آمریکایی «ماسون» مداخله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از این که سازمان عملیات تجارت دریایی نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرد، گزارشی مبنی بر اخطاریه از سوی افراد مسلح را برای تغییر مسیر یک کشتی به بندر یمن در یافت کرده، دو مقام دفاعی آمریکایی سه‌شنبه 21 آذر، جزئیات بیشتری را فاش کردند.

طبق گفته آنها، یک موشک کروز پرتاب‌شده از منطقه‌ای در یمن تحت کنترل حوثی‌ها به یک نفتکش تجاری متعلق به شرکت نروژی «موینکل کیمیکال تانکرز» به گردانندگی شرکت «هاسنا تانکرز»، اصابت کرد بدون این که خسارات جانی برجای بگذارد.

شرکت مالک کشتی تاکید کرد که این نفتکش هم‌اکنون به طرف بندری ایمن در حرکت است.

به گفته رئیس شرکت موینکل، همه 22 خدمه هندی کشتی «استریندا» سالمند.

همزمان گروه حوثی در بیانیه خود با اعلام پذیرش مسئولیت این حمله موشکی، خاطرنشان کرد که این کشتی عازم اسرائیل بود.

به گزارش «رویترز»، طبق گفته یکی از این مقامات آمریکایی، این حمله، کشتی ترابری «استریندا» را در حدود 60 مایل دریایی شمال تنگه باب‌المندب، هدف قرار داد.

این دو مقام دفاعی آمریکایی افزودند که ناوشکن «ماسون» نیروی دریایی آمریکا، برای امدادرسانی راهی محل حادثه شد.

همزمان، فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» تأکید کرد که این حمله با یک موشک کروز ضد کشتی که از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شلیک شده بود، رخ داده است.

سنتکام طی توییتی در «ایکس» افزود که نفتکش از وقوع خسارت و آتش سوزی در کشتی خبر داد، اما تلفات جانی گزارش نشده است.

بر اساس توئیت سنتکام، در زمان حمله، هیچ کشتی آمریکایی در آن نزدیکی نبود، اما ناوشکن ماسون ضمن پاسخ به تماس اضطراری نفتکش، کمک خود را ارائه کرد.

به گزارش وب‌سایت «تانکر ترکرز» متخصص رصد کشتی‌ها، فوراً مشخص نشد که آیا «استریندا» با اسرائیل ارتباط داشته یا به سمت یک بندر اسرائیلی در حرکت است. این کشتی با پرچم نروژ با یک محموله نفتی در حال حرکت به سمت شمال بود.

از سویی داده‌های شرکت ردیابی کشتی «کپلر»نشان داد که «استریندا»، حامل روغن‌های گیاهی و سوخت زیستی از مالزی بود که به سمت ونیز ایتالیا می‌رفت.

تهدیدات مکرر حوثی‌ها

حوثی‌ها شنبه گذشته بار دیگر تهدید کردند که تمام کشتی‌هایی را که به مقصد اسرائیل در حرکتند، بدون توجه به ملیت‌هایشان، هدف قرار خواهند داد و به همه شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی نسبت به تعامل با بنادر اسرائیل، هشدار دادند.

در هفته اول ماه جاری، سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی هدف حمله قرار گرفتند که باعث شد ناوشکن آمریکایی «ماسون» مداخله کند.

حوثی‌ها ماه گذشته، کشتی باربری «گلکسی لیدر» متعلق به بریتانیا را که با یک شرکت اسرائیلی ارتباط داشت، توقیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید