اسرائیل: حملات حوثی‌ها تهدیدی جدی است و با قدرت به آن پاسخ خواهیم داد

ارتش اسرائیل: ناو جنگی «ساعر 6» دریانوردی در دریای سرخ را برای پاسخ دادن به تهدیدات حوثی‌ها آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل با بیان این‌که حملات حوثی‌ها تهدیدی جدی علیه کشورش تلقی می‌شود، تاکید کرد که اسرائیل با قدرت به این تهدیدات پاسخ خواهد داد.

اوفر جندلمن، سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل، سه‌شنبه 21 آذر، در یک نشست خبری روزانه به زبان عربی گفت: «حملات حوثی‌ها یک تهدید است و ما با قدرت به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.»

در همین راستا ارتش اسرائیل سه‌شنبه، اعلام کرد که ناو جنگی «ساعر 6» این کشور دریانوردی در دریای سرخ را برای پاسخ دادن به تهدیدات حوثی‌ها آغاز کرده است.

افزون بر آن بندر اشدود اسرائیل نیز سه‌شنبه اعلام کرد که حملات حوثی‌ها در یمن به کشتی‌های تجاری هرچند تأثیرات مستقیمی بر فعالیت‌های بندری ندارد اما تهدیدی راهبردی علیه آبراهه‌های کشتیرانی جهان و تجارت دریایی به مقصد اسرائیل تلقی می‌شود.

در بیانیه‌ صادره از بندر اشدود همچنین تاکید شده است که به‌رغم چالش‌های جنگ، تمام تلاش‌ها برای بازنگه‌داشتن راه‌ها به سوی اسرائیل بکار گرفته می‌شود.

این اظهارات پس از آن بیان شد که سخنگوی شبه‌نظامیان سه‌شنبه اعلام کرد که این گروه عملیاتی نظامی انجام داده که طی آن «نفتکش تجاری استریندا» که پرچم نروژ را برافراشته هدف گرفته شد.

یحیی السریع در بیانیه‌ای که از تلویزیون یمن وابسته به حوثی‌ها پخش شد، مدعی شد که این گروه «پس از این‌که خدمه آن [نفتکش] از پاسخ‌گویی به تماس‌های هشدار دهنده امتناع کردند، نفتکش را با موشک دریایی هدف قرار دادند.»

منع تردد کشتی‌ها

این سخنگو همچنین تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی‌ «در طی دو روز گذشته موفق شدند از عبور چندین کشتی که به هشدارهای آنها پاسخ داده بودند، جلوگیری کنند» و تاکید کرد که «این گروه تنها پس از آن ناچار به هدف گرفتن نفتکش نروژی شدند که خدمه آن به همه هشدارها توجه نکرده بودند».

شبه‌نظامیان حوثی همچنین تاکید کرد که به جلوگیری از حرکت همه کشتی‌ها از همه تابعیت‌ها به سوی بنادر اسرائیل «تا زمانی که غذا و داروی مورد نیاز فلسطینی‌ها در نوار غزه را وارد کنند» ادامه خواهد داد.

تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی

از زمان آغاز درگیری میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه در 7 اکتبر، حوثی‌ها تهدیدهای زیادی برای هدف قرار دادن تمامی کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به سمت اسرائیل می‌روند، در هر کجا که هستند، به‌ویژه در دریای سرخ صادر کرده‌اند.

شایان ذکر است که این گروه یمنی پیشتر نیز در هفته‌های گذشته به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله کرده بود.

در هفته اول ماه جاری (دسامبر 2023) سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی مورد حمله قرار گرفتند که باعث شد ناوشکن آمریکایی «میسون» مداخله کند.

حوثی‌ها که تحت حمایت ایران هستند، ماه گذشته، کشتی باری «گلکسی لیدر» متعلق به بریتانیا را که با یک شرکت اسرائیلی ارتباط داشت، توقیف کرده بودند.

این گروه همچنین پهپادها و موشک‌های بالستیک را به سمت اسرائیل پرتاب کردند که به گفته آن‌ها در حمایت از گروه‌های فلسطینی در غزه این کار را انجام داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید