کمیته وزارتی عربی اسلامی مجددا بر مخالفت خود با تجزیه مسأله فلسطین تاکید کرد

وزرای خارجه سعودی، فلسطین و ترکیه در چارچوب ماموریت کمیته وزارتی عربی اسلامی در اتاوا با وزیر خارجه کانادا دیدار و درباره مسأله فلسطین و اوضاع غزه گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته وزارتی برآمده از اجلاس ویژه سران کشورهای عربی اسلامی مجددا مخالفت خود را با هر گونه رویکردی برای تجزیه مسأله فلسطین ابراز و تاکید کرد که مذاکره درباره آینده نوار غزه را جدای از رسیدگی به مسأله فلسطین نمی‌پذیرد.

اعضای کمیته وزارتی عربی اسلامی مجددا بر اهمیت توقف فوری جنگ و در سریع‌ترین زمان و تضمین برقراری ثبات و امنیت در نوار غزه تاکید کردند.

کمیته وزارتی عربی اسلامی به ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی همچنین خواستار آن شد که جامعه بین‌المللی ضمن پذیرفتن مسئولیت‌ها برای عمل به وظایف خود جهت محافظت از غیرنظامیان بی‌گناه فلسطینی در برابر ماشین جنگی نیروهای اشغالگر اسرائیلی اقدامی فوری اتخاذ کند.

آینده نوار غزه

اعضای کمیته وزارتی عربی اسلامی اشاره کردند که مذاکره درباره آینده غزه و مسأله فلسطین باید به‌دنبال برقراری آتش‌بس و توقف تشدید تنش‌های ناموجه، صورت گیرد.

اعضای این کمیته همچنین بر اهمیت اتخاذ گام‌های جدی و فوری به‌منظور تضمین کریدورهای امداد و کمک‌رسانی بشردوستانه جهت رساندن مواد غذایی و اقلام پزشکی و دارویی برای ساکنان نوار غزه شدند و مخالفت خود را با هر گونه اعمال محدودیتی بر ورود سریع و ایمن کمک‌های انسان‌دوستانه به نوار غزه ابراز کردند.

برپایی کشور فلسطینی

اعضای کمیته وزارتی عربی اسلامی همچنین بر اهمیت فراهم‌سازی شرایط سیاسی جدی برای برپایی کشور فلسطینی در چارچوب قلمرو مرزهای 4 ژوئن 1967 و بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی ذی‌ربط تاکید کرده و مخالفت خود را با هرگونه تجزیه مسأله فلسطین و تفکیک میان بررسی آن و آینده نوار غزه ابراز داشتند.

در چارچوب ماموریت کمیته وزارتی عربی اسلامی، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی شنبه 18 آذر به همراه ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین و هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه با حضور در اتاوا، پایتخت کانادا طی دیدار با میلانی جولی، وزیر خارجه کانادا جلسه گفت‌وگوهایی رسمی را در این‌باره برگزار کردند.

شایان ذکر است تهاجم اسرائیل به نوار غزه در حالی وارد سومین ماه خود شده و پیش‌بینی می‌شود ماهها به‌طول انجامد که کابینه جنگ نتانیاهو همچنان از پذیرفتن فراخوان‌های بین‌المللی برای توقف جنگ یا حتی برقراری آتش‌بس موقت بشردوستانه خودداری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید