ده‌ها کشته و زخمی در پی بمباران اسرائیل علیه غزه

در پی تلاش اسرائیل برای پیشروی در اردوگاه «جبالیا» شمال نوار غزه و شهر «خان‌یونس» جنوب نوار، درگیری‌ها شدت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ غزه بدون هیچ نشانه‌ای از توقف یا آتش‌بس وارد سومین ماه خود شده، ارتش اسرائیل، یک‌شنبه 19 آذر، حمله به جنوب غزه را تشدید کرد.

این در حالی است که ارتش اسرائیل برای اولین بار پس از آغاز جنگ، از حضور توپخانه خود در داخل نوار غزه خبر داد.

تصاویر زنده شبکه «العربیه» صحنه‌های بمباران صبح یک‌شنبه را نشان داد که به گفته منابع فلسطینی مسیر شهر «خان‌یونس» و «رفح» را هدف حملات قرار داد.

به گرازش خبرنگار «العربیه»، مناطق مختلفی در نوار غزه مورد هدف حمله‌های شدید اسرائیل قرار گرفته و جنگنده‌های اسرائیلی مناطق «دیر البلح» و اردوگاه‌های «نصیرات»، «مغازی»، «زوایده» و مرکز نوار غزه را هدف حملات خود قرار دادند.

هم‌زمان، در پی تلاش اسرائیل برای پیشروی در اردوگاه «جبالیا» شمال نوار غزه و شهر «خان‌یونس» جنوب نوار، درگیری‌ها شدت گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان عرب به نقل از خبرگزاری «فلسطین»، در پی حملات جنگنده‌های اسرائیلی صبح یک‌شنبه 19 آذر به خانه‌ای در شهر «خان‌یونس» 10 فلسطینی کشته و زخمی شدند که بیشتر آن‌ها زن و کودک بودند.

تلویزیون «فلسطین»، صبح یک‌شنبه 19 آذر گزارش داد، در پی حملات شب گذشته اسرائیل به مرکز نوار غزه، 45 زخمی به بیمارستان «شهدای اقصی» منتقل شدند.

در پی حملات متعدد اسرائیل، وزارت بهداشت در غزه گفت، نیروهای اسرائیلی بیمارستان صحرائی اردنی در شهر «خان‌یونس» بمباران کردند که خساراتی در بیمارستان به بار آورد.

مرکز اطلاع‌رسانی «فلسطین» یک‌شنبه 19 آذر در کانال تلگرام خود اعلام کرد، توپخانه ارتش اسرائیل، اطراف بیمارستان اروپایی «خان‌یونس» در جنوب نوار غزه هدف قرار داده است.

دوربین‌های شبکه «العربیه»، ویرانی‌های ناشی از بمباران اسرائیل در یک میدان مسکونی در اردوگاه «نصیرات» مرکز نوار غزه رصد کردند. شاهدان عینی نیز گفتند که حمله با بشکه انفجاری انجام شده که ده‌ها قربانی از جمله کودکان داشته است و تلاش برای بیرون آوردن مفقودی‌ها از زیر آوار با ابزار ساده ادامه دارد.

اسرائیل روز شنبه 18 آذر روز بعد استفاده آمریکا از حق «وتو» در شورای امنیت سازمان ملل در مخالفت با آتش‌بس در غزه، حمله به حماس در غزه تشدید کرد.

پاسخ القسام

از سوی دیگر، گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس، گزارش داد که ساختمانی در محله «زیتون» غزه که سربازان اسرائیلی در آن پناه گرفته بودند را منفجر کرد که طی آن شمار زیادی از سربازان کشته و زخمی شدند.

گردان‌های «القسام» همچنین از حمله به مدرسه‌ای که نیروهای اسرائیلی در آن پناه گرفته بودند با تله انفجاری خبر داد اما آمار خسارت‌ها را ذکر نکرد.

به گفته این نیروها، یک نیروی اسرائیلی هم در «جبالیا» شمال نوار غزه را کشته شد.

از آغاز عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه، ارتش اسرائیل از ساکنان این باریکه خواست شمال را به سمت جنوب ترک کنند، اما با شدت گرفتن درگیری‌ها در جنوب و استفاده آمریکا از حق «وتو»، ترس ساکنان جنوب نوار افزایش یافته است.

شمار زیادی از ساکنان غزه حدود 1.9 میلیون نفر که بر اثر جنگ به جنوب غزه آواره شدند و شهر مرزی «رفح» با مصر به اردوگاه آوارگان تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید