واشینگتن: گروه‌های مسلح وابسته به ایران ثبات منطقه را تهدید می‌کنند

همچنین حملات موشکی و پهپادی روز جمعه 17 آذر، حداقل پنج بار پایگاه‌های نیروهای آمریکا در عراق و سوریه را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، شنبه هجدهم آذر، حمله به سفارت این کشور در بغداد را محکوم کرد و گفت این حمله از سوی گروه‌های مسلح وابسته به ایران در عراق صورت گرفته است که ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق دستور تعقیب عاملان حمله به سفارت آمریکا را صادر تا در اختیار قانون قرار بگیرند.

یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، در بیانیه‌ای گفت: «نخست وزیر عراق تاکید کرده که حمله به هیئت‌ها و دفاتر دیپلماتیک به هیچ وجه قابل توجیه و تحت هیچ شرایطی پذیرفته نیست.»

همچین سودانی افزود: «عاملان این حمله قصد توهین به عراق و ناامن جلوه دادن آن را دارند و این گروه‌های یاغی خارج از قانون، نماینده مردم عراق نیستند.

رسول، در رسانه اجتماعی «ایکس» گفت: «به خطر انداختن ثبات عراق، اهانت به امنیت داخلی، تلاش برای بدنام کردن کشور و هدف قرار دادن اماکن امن، اقداماتی تروریستی است.»

رسول تصریح کرد که عراق خود را به حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک و صیانت از معاهده‌های بین المللی و پایبندی به تامین امنیت آن پایبند می‌داند.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد

یک مقام مسئول در ارتش آمریکا به «رویترز» گفت: «هفت گلوله خمپاره به محوطه سفارت آمریکا در بغداد در جریان حمله صبح جمعه 17 آذر اصابت کرد که بزرگترین حمله از نوع خود است.»

همچنین حملات موشکی و پهپادی روز جمعه 17 آذر، حداقل پنج بار پایگاه‌های نیروهای آمریکا در عراق و سوریه را هدف قرار دادند.

یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا از سه حمله که پایگاه‌های آمریکا در سوریه را هدف قرار دادند، خبر داد و گفت: «همچنین دو حمله هوایی به پایگاه «عین الاسد» در غرب بغداد صورت گرفته است.»

این اولین حمله به سفارت آمریکا در بیش از یک سال گذشته است که اشاره به گسترش دامنه حملات دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید