بازجویی از برخی مقامات امنیتی عراق در ارتباط با حمله به سفارت آمریکا در بغداد

نخست‌وزیر عراق مجددا تعهد خود به محافظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و مقرهای نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق را تکرار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، پس از تماس تلفنی با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به تحت پیگرد قرار دادن عاملان حمله گسترده‌ای متعهد شد که اخیرا اطراف سفارت آمریکا را با حدود 7 گلوله خمپاره هدف قرار داده‌ است.

نخست‌وزیر عراق، شنبه 18 آذر، کمیته متخصص مشترکی را برای انجام تحقیقات و بازجویی از برخی مقامات و افسران امنیتی مسئول در مناطقی تشکیل داد که در آن اخیرا حملاتی به سفارت ایالات متحده و مقر نهاد امنیت ملی انجام شده است.

احضار افسران و مقامات امنیتی

در همین راستا، یحیی رسول، سخنگوی رسانه‌ای ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «افسران و اعضای نیروهای امنیتی مسئول امنیت منطقه و کسانی را که در این زمینه سهل‌انگاری کرده‌اند را جهت پاسخ‌گویی به کمیته‌های تحقیقاتی تخصصی معرفی و احضار شده‌اند».

یحیی رسول، در این‌باره افزود: «تیم کاری تحت نظارت مستقیم فرماندهی کل قوا به تعقیب عاملان این اقدام جنایتکارانه جهت دستگیری و تحویل آنها به دستگاه قضایی ادامه می‌دهد تا به مجازات عادلانه خود برسند تا برای هر کسی که ایده اقدام علیه امنیت کشور را در سر می‌پروراند، سرمشق باشد.»

یافتن سرنخ

سخنگوی رسانه‌ای فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، همچنین افزود:« تدابیر امنیتی در برابر عاملان این حملات، سختگیرانه و بر طبق قانون با آن‌ها رفتار خواهد شد، به‌ویژه که دستگاه‌های امنیتی ذی‌صلاح به جزئیات مهمی در مورد آنها دست یافته‌اند و به نیروهای امنیتی نیز اختیارات گسترده‌ای داده شده است تا با هر اقدامی علیه امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک و مکان‌هایی که مستشاران بین‌المللی در آن حضور دارند، فوراً مقابله کنند و هرگز از این موضوع غافل نشوند».

تعهد به پیگرد مجرمان

السودانی طی تماسی با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، متعهد شد که عاملان این حمله گسترده را که اطراف سفارت آمریکا را با حدود 7 گلوله خمپاره هدف قرار داده است، تعقیب کند.

خست‌وزیر عراق بار دیگر تاکید کرد که دولت او به حفاظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک و کارکنان در ماموریت ائتلاف بین‌المللی و تاسیسات آن در عراق متعهد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید