وزیر خارجه سعودی: به نقشه‌راه قابل‌اعتمادی برای برپایی کشور فلسطینی نیاز داریم

دبیرکل سازمان ملل: نباید «مجازات جمعی مردم فلسطینیان» را با اقدام «وحشیانه‌ای» که حماس مرتکب شده توجیه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی بر ضرورت ایجاد نقشه‌راه قابل‌اعتمادی برای برپایی کشور فلسطینی تاکید کرد.

وزیر خارجه سعودی در انتقاد از جامعه بین‌المللی گفت: «جامعه بین‌المللی پایان جنگ در غزه را ضرورت نمی‌بیند».

قطعنامه پایان جنگ

فیصل بن فرحان به‌نمایندگی از گروه عربی در سازمان ملل افزود که جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه غیرقابل قبول است.
وی با اشاره با افزایش بسیار زیاد شمار قربانیان جنگ در نوار غزه، اوضاع انسانی در این باریکه را بسیار وخیم توصیف کرد.

بن فرحان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست با تصویب قطعنامه‌ای «فوری» به جنگ میان اسرائیل و «حماس» پایان دهد.

عدم محافظت از غیرنظامیان در غزه

از سویی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه هفدهم آذر اشاره کرد که هیچ‌گونه محافظت فعالی از غیرنظامیان در غزه به‌عمل نمی‌آید و هیچ جای امنی در نوار غزه وجود ندارد.

گوترش در مقدمه نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد با بیان این‌که «عملیات نظامی در غزه مانع از امکان کمک‌رسانی به نیازمندان می‌شود»، افزود که جامعه بین‌المللی باید فورا به درد و رنج ساکنان نوار غزه پایان دهد.

دبیرکل سازمان ملل توضیح داد:« برای فعال شدن ماده 99 از میثاق سازمان ملل متحد فراخوان دادم زیرا که به مرحله فروپاشی در نوار غزه رسیده‌ایم».

وی افزود که 97 درصد از خانواده‌ها در غزه به اندازه نیاز روزانه خود غذا نمی‌خورند و بیش از 60 درصد از منازل مسکونی در باریکه غزه ویران شده است و 85 درصد ساکنان غزه بدون داشتن سرپناهی به دیگر اماکن فرار کرده‌اند.

«مجازات جمعی مردم فلسطین»

گوترش همچنین گفت که ارتکاب «مجازات جمعی» علیه فلسطینیان را نباید با بهانه «اقدام وحشیانه» حماس توجیه کرد.

وی توضیح داد: «همچنان نزدیک به 130 گروگان در اسارت هستند. خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها هستم. علاوه بر آن خواهانم تا زمان آزادی با آنها به‌طور انسانی رفتار و اجازه داده شود، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با آنها دیدار کند».

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه دبیرکل سازمان ملل در عین حال افزود که ارتکاب «مجازات جمعی علیه مردم فلسطین» را نباید با اقدام وحشیانه حماس توجیه کرد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین در آغاز نشست اضطراری شورای امنیت درباره بحران غزه نسبت به گسترش دامنه جنگ غزه و امتداد یافتن آن به لبنان، سوریه، عراق و یمن هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید