ادامه درگیری‌های مسلحانه ارتش اسرائیل و حماس در شهرهای بزرگ غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت دو ماه و یک روز از جنگ در نوار محاصره شده غزه، همچنان درگیری‌های مسلحانه شدید در بزرگترین شهرهای این باریکه و اطراف آن جاری است.

مرحله اول حمله زمینی ارتش اسرائیل به نیروهای حماس در شمال غزه به پایان رسید و نیروهای این کشور با وجود حضور نزدیک به دو میلیون غیرنظامی در مناطق محاصره شده، عملیات خود را در این هفته به سمت جنوب نوار غزه گسترش دادند.

تانک‌ها و بولدوزرهای اسرائیلی با پشتیبانی هوایی و دریایی، روز گذشته وارد خان‌یونس شدند و در این شهر که بزرگترین منطقه در جنوب نوار غزه جنگ به شمار می‌آید درگیری‌‌های مسلحانه رخ داد، همچنان مسلحان حماس نیز در شمال شهر غزه و منطقه جبالیا واقع در اطراف آن با ارتش اسرائیل درگیر شدند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، تعداد کشته‌شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه در روز پنج‌شنبه به 17هزار و 177نفر رسید که حدود 70 درصد از آنها زن و کودک زیر 18 سال بودند.

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد که از آغاز عملیات نظامی در غزه 89 سرباز اسرائیلی از جمله پسر گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد ارتش کشته شد.

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته در تماسی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر «نیاز فوری» برای محافظت از غیرنظامیان همزمان با تشدید جنگ در نوار غزه تاکید کرد و خواستار ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای جدا کردن غیرنظامیان از حماس شد.

از سویی دیگر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، در پلتفرم «ایکس» نوشت که سیستم بهداشتی در نوار غزه «به زانو در آمده است»، اکثر بیمارستان‌های شمال از کار افتاده‌اند، در حالی که بیمارستان‌های جنوب با هجوم هزاران مجروح با حداکثر ظرفیت کار می‌کنند و در آستانه فروپاشی قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید